ConfigurațiePC

RTX 5060 Ti vs RTX 5070: care e mai bună? FPS în jocuri și preț (octombrie 2026)

RTX 5060 Ti vs RTX 5070 în octombrie 2026: RTX 5070 e cu ~19% mai rapidă la 1440p și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS în 42 de jocuri, memorie, consum și prețuri din România.

Pe scurt

RTX 5070 e în medie cu ~19% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Fiind și mai avantajoasă la preț pe FPS, e alegerea mai bună în octombrie 2026. Atenție la memorie: RTX 5060 Ti are 16 GB, față de 12 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p.

Alternativa

RTX 5060 Ti 16GB

16 GB memorie video, ~158 FPS la 1080p și ~126 FPS la 1440p în medie.

de la ~4.280 lei

Mai rapidă · Raport preț/performanță mai bun

RTX 5070 12GB

12 GB memorie video, ~181 FPS la 1080p și ~150 FPS la 1440p în medie.

de la ~5.000 lei

Specificații și performanță

RTX 5060 TiRTX 5070
Preț (de la)4.280 lei5.000 lei
Memorie video16 GB12 GB
FPS mediu 1080p~158~181
FPS mediu 1440p~126~150
FPS mediu 4K~73~91
Lei pentru 1 FPS (1440p)34 lei33 lei
Consum180 W250 W
Sursă recomandată450 W550 W
Lungime250 mm270 mm

FPS în fiecare joc

Setări High, cu un procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, ca să nu limiteze procesorul. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRTX 5060 Ti 1080pRTX 5070 1080pRTX 5060 Ti 1440pRTX 5070 1440p
Counter-Strike 2347416264326
Valorant608677523610
Fortnite147177108134
League of Legends387407360392
Dota 2239258212240
Apex Legends183216140172
Call of Duty: Warzone138164101125
Delta Force140165104128
PUBG: Battlegrounds171198133162
Marvel Rivals11814286107
Overwatch 2261306201246
Rainbow Six Siege X289330228275
The Finals157185116143
ARC Raiders12515092114
Rust981137895
Escape from Tarkov83976781
GTA V Enhanced130153100123
Cyberpunk 20771061277795
Battlefield 611814286107
Black Myth: Wukong73895163
Red Dead Redemption 2951166885
Alan Wake 275935366
Hogwarts Legacy921077085
Assassin's Creed Shadows73885265
Marvel's Spider-Man 2911076783
Ghost of Tsushima11313583103
Kingdom Come: Deliverance II921116884
DOOM: The Dark Ages1021247492
Clair Obscur: Expedition 3375935366
Monster Hunter Wilds67804961
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 311012684102
Starfield78935872
The Witcher 311813490109
Forza Horizon 5132153103125
Diablo IV171198133162
Path of Exile 212314096116
Helldivers 2951097288
Minecraft346367319351
Roblox245261225249
EA SPORTS FC 26189222151184
Euro Truck Simulator 2161173140159

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bună, RTX 5060 Ti sau RTX 5070?

RTX 5070 e în medie cu ~19% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Fiind și mai avantajoasă la preț pe FPS, e alegerea mai bună în octombrie 2026. Atenție la memorie: RTX 5060 Ti are 16 GB, față de 12 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p.

Care e diferența de FPS între RTX 5060 Ti și RTX 5070?

La 1080p: ~158 FPS (RTX 5060 Ti) față de ~181 FPS (RTX 5070). La 1440p: ~126 față de ~150 FPS, medii în 42 de jocuri la setări High, cu un procesor rapid.

Ce sursă îmi trebuie pentru RTX 5060 Ti sau RTX 5070?

Pentru RTX 5060 Ti, o sursă de calitate de cel puțin 450 W; pentru RTX 5070, de cel puțin 550 W, cu un procesor obișnuit de gaming.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 22 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.