ConfigurațiePC

RTX 5060 vs RTX 5060 Ti: care e mai bună? FPS în jocuri și preț (octombrie 2026)

RTX 5060 vs RTX 5060 Ti în octombrie 2026: RTX 5060 Ti e cu ~18% mai rapidă la 1440p, iar RTX 5060 are raportul preț/performanță mai bun. FPS în 42 de jocuri, memorie, consum și prețuri din România.

Pe scurt

RTX 5060 Ti e în medie cu ~18% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. RTX 5060 costă cu 1.480 lei mai puțin și oferă mai multe FPS pe leu: merită dacă bugetul e strâns, iar RTX 5060 Ti dacă vrei performanța în plus. Atenție la memorie: RTX 5060 Ti are 16 GB, față de 8 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p.

Raport preț/performanță mai bun

RTX 5060 8GB

8 GB memorie video, ~138 FPS la 1080p și ~107 FPS la 1440p în medie.

de la ~2.800 lei

Mai rapidă

RTX 5060 Ti 16GB

16 GB memorie video, ~158 FPS la 1080p și ~126 FPS la 1440p în medie.

de la ~4.280 lei

Specificații și performanță

RTX 5060RTX 5060 Ti
Preț (de la)2.800 lei4.280 lei
Memorie video8 GB16 GB
FPS mediu 1080p~138~158
FPS mediu 1440p~107~126
FPS mediu 4K~57~73
Lei pentru 1 FPS (1440p)26 lei34 lei
Consum145 W180 W
Sursă recomandată400 W450 W
Lungime240 mm250 mm

FPS în fiecare joc

Setări High, cu un procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, ca să nu limiteze procesorul. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRTX 5060 1080pRTX 5060 Ti 1080pRTX 5060 1440pRTX 5060 Ti 1440p
Counter-Strike 2296347222264
Valorant542608452523
Fortnite12514791108
League of Legends361387326360
Dota 2218239186212
Apex Legends157183119140
Call of Duty: Warzone11813885101
Delta Force12014088104
PUBG: Battlegrounds148171113133
Marvel Rivals1001187286
Overwatch 2225261170201
Rainbow Six Siege X253289194228
The Finals13515798116
ARC Raiders1071257892
Rust85986178
Escape from Tarkov72835667
GTA V Enhanced11213085100
Cyberpunk 2077911065977
Battlefield 61001187286
Black Myth: Wukong61733951
Red Dead Redemption 280955768
Alan Wake 261753653
Hogwarts Legacy77924970
Assassin's Creed Shadows59733652
Marvel's Spider-Man 269914267
Ghost of Tsushima961137083
Kingdom Come: Deliverance II79925768
DOOM: The Dark Ages861025774
Clair Obscur: Expedition 3364754053
Monster Hunter Wilds55673449
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3971107284
Starfield67784558
The Witcher 31041187790
Forza Horizon 511513287103
Diablo IV148171113133
Path of Exile 21071238296
Helldivers 283956272
Minecraft320346286319
Roblox226245201225
EA SPORTS FC 26164189128151
Euro Truck Simulator 2148161123140

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bună, RTX 5060 sau RTX 5060 Ti?

RTX 5060 Ti e în medie cu ~18% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. RTX 5060 costă cu 1.480 lei mai puțin și oferă mai multe FPS pe leu: merită dacă bugetul e strâns, iar RTX 5060 Ti dacă vrei performanța în plus. Atenție la memorie: RTX 5060 Ti are 16 GB, față de 8 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p.

Care e diferența de FPS între RTX 5060 și RTX 5060 Ti?

La 1080p: ~138 FPS (RTX 5060) față de ~158 FPS (RTX 5060 Ti). La 1440p: ~107 față de ~126 FPS, medii în 42 de jocuri la setări High, cu un procesor rapid.

Ce sursă îmi trebuie pentru RTX 5060 sau RTX 5060 Ti?

Pentru RTX 5060, o sursă de calitate de cel puțin 400 W; pentru RTX 5060 Ti, de cel puțin 450 W, cu un procesor obișnuit de gaming.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 22 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.