ConfigurațiePC

RTX 5060 Ti vs RX 9060 XT: care e mai bună? FPS în jocuri și preț (octombrie 2026)

RTX 5060 Ti vs RX 9060 XT în octombrie 2026: RTX 5060 Ti e cu ~8% mai rapidă la 1440p, iar RX 9060 XT are raportul preț/performanță mai bun. FPS în 42 de jocuri, memorie, consum și prețuri din România.

Pe scurt

RTX 5060 Ti e în medie cu ~8% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. RX 9060 XT costă cu 1.080 lei mai puțin și oferă mai multe FPS pe leu: merită dacă bugetul e strâns, iar RTX 5060 Ti dacă vrei performanța în plus. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Mai rapidă

RTX 5060 Ti 16GB

16 GB memorie video, ~158 FPS la 1080p și ~126 FPS la 1440p în medie.

de la ~4.280 lei

Raport preț/performanță mai bun

RX 9060 XT 16GB

16 GB memorie video, ~148 FPS la 1080p și ~117 FPS la 1440p în medie.

de la ~3.200 lei

Specificații și performanță

RTX 5060 TiRX 9060 XT
Preț (de la)4.280 lei3.200 lei
Memorie video16 GB16 GB
FPS mediu 1080p~158~148
FPS mediu 1440p~126~117
FPS mediu 4K~73~67
Lei pentru 1 FPS (1440p)34 lei27 lei
Consum180 W160 W
Sursă recomandată450 W450 W
Lungime250 mm260 mm

FPS în fiecare joc

Setări High, cu un procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, ca să nu limiteze procesorul. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRTX 5060 Ti 1080pRX 9060 XT 1080pRTX 5060 Ti 1440pRX 9060 XT 1440p
Counter-Strike 2347322264243
Valorant608577523489
Fortnite14713610899
League of Legends387376360345
Dota 2239230212200
Apex Legends183170140129
Call of Duty: Warzone13812810193
Delta Force14013010496
PUBG: Battlegrounds171160133123
Marvel Rivals1181098679
Overwatch 2261243201186
Rainbow Six Siege X289272228212
The Finals157146116107
ARC Raiders1251169285
Rust98917873
Escape from Tarkov83786762
GTA V Enhanced13012210093
Cyberpunk 2077106997771
Battlefield 61181098679
Black Myth: Wukong73675147
Red Dead Redemption 295886862
Alan Wake 275705348
Hogwarts Legacy92877064
Assassin's Creed Shadows73675248
Marvel's Spider-Man 291856762
Ghost of Tsushima1131058376
Kingdom Come: Deliverance II92866862
DOOM: The Dark Ages102947468
Clair Obscur: Expedition 3375705348
Monster Hunter Wilds67624945
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 31101048478
Starfield78735854
The Witcher 31181119084
Forza Horizon 513212410395
Diablo IV171160133123
Path of Exile 21231159689
Helldivers 295907267
Minecraft346334319303
Roblox245237225214
EA SPORTS FC 26189177151140
Euro Truck Simulator 2161155140132

În configurații complete

RX 9060 XT: cea mai ieftină configurație de gaming cu ea costă 6.937 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bună, RTX 5060 Ti sau RX 9060 XT?

RTX 5060 Ti e în medie cu ~8% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. RX 9060 XT costă cu 1.080 lei mai puțin și oferă mai multe FPS pe leu: merită dacă bugetul e strâns, iar RTX 5060 Ti dacă vrei performanța în plus. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Care e diferența de FPS între RTX 5060 Ti și RX 9060 XT?

La 1080p: ~158 FPS (RTX 5060 Ti) față de ~148 FPS (RX 9060 XT). La 1440p: ~126 față de ~117 FPS, medii în 42 de jocuri la setări High, cu un procesor rapid.

Ce sursă îmi trebuie pentru RTX 5060 Ti sau RX 9060 XT?

Pentru RTX 5060 Ti, o sursă de calitate de cel puțin 450 W; pentru RX 9060 XT, de cel puțin 450 W, cu un procesor obișnuit de gaming.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 22 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.