ConfigurațiePC

RTX 5060 vs Arc B580: care e mai bună? FPS în jocuri și preț (octombrie 2026)

RTX 5060 vs Arc B580 în octombrie 2026: RTX 5060 e cu ~6% mai rapidă la 1440p, iar Arc B580 are raportul preț/performanță mai bun. FPS în 42 de jocuri, memorie, consum și prețuri din România.

Pe scurt

RTX 5060 e în medie cu ~6% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Arc B580 costă cu 900 lei mai puțin și oferă mai multe FPS pe leu: merită dacă bugetul e strâns, iar RTX 5060 dacă vrei performanța în plus. Atenție la memorie: Arc B580 are 12 GB, față de 8 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Mai rapidă

RTX 5060 8GB

8 GB memorie video, ~138 FPS la 1080p și ~107 FPS la 1440p în medie.

de la ~2.800 lei

Raport preț/performanță mai bun

Arc B580 12GB

12 GB memorie video, ~130 FPS la 1080p și ~101 FPS la 1440p în medie.

de la ~1.900 lei

Specificații și performanță

RTX 5060Arc B580
Preț (de la)2.800 lei1.900 lei
Memorie video8 GB12 GB
FPS mediu 1080p~138~130
FPS mediu 1440p~107~101
FPS mediu 4K~57~57
Lei pentru 1 FPS (1440p)26 lei19 lei
Consum145 W190 W
Sursă recomandată400 W500 W
Lungime240 mm272 mm

FPS în fiecare joc

Setări High, cu un procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, ca să nu limiteze procesorul. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRTX 5060 1080pArc B580 1080pRTX 5060 1440pArc B580 1440p
Counter-Strike 2296275222206
Valorant542509452421
Fortnite1251169184
League of Legends361347326309
Dota 2218207186175
Apex Legends157146119110
Call of Duty: Warzone1181098579
Delta Force1201128881
PUBG: Battlegrounds148138113105
Marvel Rivals100937267
Overwatch 2225209170157
Rainbow Six Siege X253237194180
The Finals1351259891
ARC Raiders107997872
Rust85796162
Escape from Tarkov72675652
GTA V Enhanced1121058579
Cyberpunk 207791845960
Battlefield 6100937267
Black Myth: Wukong61573939
Red Dead Redemption 280745753
Alan Wake 261593641
Hogwarts Legacy77754955
Assassin's Creed Shadows59573641
Marvel's Spider-Man 269724253
Ghost of Tsushima96897065
Kingdom Come: Deliverance II79735753
DOOM: The Dark Ages86805757
Clair Obscur: Expedition 3364594041
Monster Hunter Wilds55533438
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 397917266
Starfield67634545
The Witcher 3104977771
Forza Horizon 51151078781
Diablo IV148138113105
Path of Exile 21071008276
Helldivers 283786257
Minecraft320305286269
Roblox226215201189
EA SPORTS FC 26164152128119
Euro Truck Simulator 2148141123115

În configurații complete

Arc B580: cea mai ieftină configurație de gaming cu ea costă 5.914 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bună, RTX 5060 sau Arc B580?

RTX 5060 e în medie cu ~6% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Arc B580 costă cu 900 lei mai puțin și oferă mai multe FPS pe leu: merită dacă bugetul e strâns, iar RTX 5060 dacă vrei performanța în plus. Atenție la memorie: Arc B580 are 12 GB, față de 8 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Care e diferența de FPS între RTX 5060 și Arc B580?

La 1080p: ~138 FPS (RTX 5060) față de ~130 FPS (Arc B580). La 1440p: ~107 față de ~101 FPS, medii în 42 de jocuri la setări High, cu un procesor rapid.

Ce sursă îmi trebuie pentru RTX 5060 sau Arc B580?

Pentru RTX 5060, o sursă de calitate de cel puțin 400 W; pentru Arc B580, de cel puțin 500 W, cu un procesor obișnuit de gaming.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 22 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.