ConfigurațiePC

RTX 5070 vs RX 9070 XT: care e mai bună? FPS în jocuri și preț (octombrie 2026)

RTX 5070 vs RX 9070 XT în octombrie 2026: RX 9070 XT e cu ~9% mai rapidă la 1440p și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS în 42 de jocuri, memorie, consum și prețuri din România.

Pe scurt

RX 9070 XT e în medie cu ~9% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Fiind și mai avantajoasă la preț pe FPS, e alegerea mai bună în octombrie 2026. Atenție la memorie: RX 9070 XT are 16 GB, față de 12 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Alternativa

RTX 5070 12GB

12 GB memorie video, ~181 FPS la 1080p și ~150 FPS la 1440p în medie.

de la ~5.000 lei

Mai rapidă · Raport preț/performanță mai bun

RX 9070 XT 16GB

16 GB memorie video, ~192 FPS la 1080p și ~163 FPS la 1440p în medie.

de la ~4.500 lei

Specificații și performanță

RTX 5070RX 9070 XT
Preț (de la)5.000 lei4.500 lei
Memorie video12 GB16 GB
FPS mediu 1080p~181~192
FPS mediu 1440p~150~163
FPS mediu 4K~91~101
Lei pentru 1 FPS (1440p)33 lei28 lei
Consum250 W304 W
Sursă recomandată550 W650 W
Lungime270 mm305 mm

FPS în fiecare joc

Setări High, cu un procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, ca să nu limiteze procesorul. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRTX 5070 1080pRX 9070 XT 1080pRTX 5070 1440pRX 9070 XT 1440p
Counter-Strike 2416451326362
Valorant677702610649
Fortnite177193134149
League of Legends407413392402
Dota 2258264240251
Apex Legends216231172190
Call of Duty: Warzone164178125139
Delta Force165177128141
PUBG: Battlegrounds198209162177
Marvel Rivals142155107119
Overwatch 2306327246271
Rainbow Six Siege X330347275299
The Finals185199143158
ARC Raiders150162114127
Rust11312095104
Escape from Tarkov971038189
GTA V Enhanced153164123135
Cyberpunk 207712713895106
Battlefield 6142155107119
Black Myth: Wukong89996371
Red Dead Redemption 21161278595
Alan Wake 2931036674
Hogwarts Legacy1071138593
Assassin's Creed Shadows88976573
Marvel's Spider-Man 21071158392
Ghost of Tsushima135146103114
Kingdom Come: Deliverance II1111218494
DOOM: The Dark Ages12413692103
Clair Obscur: Expedition 33931036674
Monster Hunter Wilds80876168
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3126132102111
Starfield93997279
The Witcher 3134141109119
Forza Horizon 5153161125137
Diablo IV198209162177
Path of Exile 2140148116127
Helldivers 21091158896
Minecraft367374351363
Roblox261267249258
EA SPORTS FC 26222236184202
Euro Truck Simulator 2173177159167

În configurații complete

RX 9070 XT: cea mai ieftină configurație de gaming cu ea costă 9.977 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bună, RTX 5070 sau RX 9070 XT?

RX 9070 XT e în medie cu ~9% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Fiind și mai avantajoasă la preț pe FPS, e alegerea mai bună în octombrie 2026. Atenție la memorie: RX 9070 XT are 16 GB, față de 12 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Care e diferența de FPS între RTX 5070 și RX 9070 XT?

La 1080p: ~181 FPS (RTX 5070) față de ~192 FPS (RX 9070 XT). La 1440p: ~150 față de ~163 FPS, medii în 42 de jocuri la setări High, cu un procesor rapid.

Ce sursă îmi trebuie pentru RTX 5070 sau RX 9070 XT?

Pentru RTX 5070, o sursă de calitate de cel puțin 550 W; pentru RX 9070 XT, de cel puțin 650 W, cu un procesor obișnuit de gaming.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 22 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.