ConfigurațiePC

RTX 5070 vs RX 9070: care e mai bună? FPS în jocuri și preț (octombrie 2026)

RTX 5070 vs RX 9070 în octombrie 2026: RX 9070 e cu ~2% mai rapidă la 1440p și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS în 42 de jocuri, memorie, consum și prețuri din România.

Pe scurt

RX 9070 e în medie cu ~2% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Fiind și mai avantajoasă la preț pe FPS, e alegerea mai bună în octombrie 2026. Atenție la memorie: RX 9070 are 16 GB, față de 12 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Alternativa

RTX 5070 12GB

12 GB memorie video, ~181 FPS la 1080p și ~150 FPS la 1440p în medie.

de la ~5.000 lei

Mai rapidă · Raport preț/performanță mai bun

RX 9070 16GB

16 GB memorie video, ~183 FPS la 1080p și ~153 FPS la 1440p în medie.

de la ~4.300 lei

Specificații și performanță

RTX 5070RX 9070
Preț (de la)5.000 lei4.300 lei
Memorie video12 GB16 GB
FPS mediu 1080p~181~183
FPS mediu 1440p~150~153
FPS mediu 4K~91~93
Lei pentru 1 FPS (1440p)33 lei28 lei
Consum250 W220 W
Sursă recomandată550 W500 W
Lungime270 mm290 mm

FPS în fiecare joc

Setări High, cu un procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, ca să nu limiteze procesorul. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRTX 5070 1080pRX 9070 1080pRTX 5070 1440pRX 9070 1440p
Counter-Strike 2416424326333
Valorant677682610619
Fortnite177181134137
League of Legends407408392394
Dota 2258260240242
Apex Legends216219172176
Call of Duty: Warzone164167125128
Delta Force165168128131
PUBG: Battlegrounds198200162165
Marvel Rivals142145107110
Overwatch 2306311246251
Rainbow Six Siege X330334275280
The Finals185188143146
ARC Raiders150152114117
Rust1131159597
Escape from Tarkov97988183
GTA V Enhanced153156123126
Cyberpunk 20771271309597
Battlefield 6142145107110
Black Myth: Wukong89916365
Red Dead Redemption 21161188587
Alan Wake 293956667
Hogwarts Legacy1071088587
Assassin's Creed Shadows88906567
Marvel's Spider-Man 21071098385
Ghost of Tsushima135138103105
Kingdom Come: Deliverance II1111148486
DOOM: The Dark Ages1241269294
Clair Obscur: Expedition 3393956667
Monster Hunter Wilds80826162
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3126127102104
Starfield93947273
The Witcher 3134136109111
Forza Horizon 5153155125127
Diablo IV198200162165
Path of Exile 2140142116119
Helldivers 21091118890
Minecraft367369351354
Roblox261263249251
EA SPORTS FC 26222225184188
Euro Truck Simulator 2173174159161

În configurații complete

RX 9070: cea mai ieftină configurație de gaming cu ea costă 7.907 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bună, RTX 5070 sau RX 9070?

RX 9070 e în medie cu ~2% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Fiind și mai avantajoasă la preț pe FPS, e alegerea mai bună în octombrie 2026. Atenție la memorie: RX 9070 are 16 GB, față de 12 GB, ceea ce contează în jocurile noi la setări Ultra și la 1440p. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Care e diferența de FPS între RTX 5070 și RX 9070?

La 1080p: ~181 FPS (RTX 5070) față de ~183 FPS (RX 9070). La 1440p: ~150 față de ~153 FPS, medii în 42 de jocuri la setări High, cu un procesor rapid.

Ce sursă îmi trebuie pentru RTX 5070 sau RX 9070?

Pentru RTX 5070, o sursă de calitate de cel puțin 550 W; pentru RX 9070, de cel puțin 500 W, cu un procesor obișnuit de gaming.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 22 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.