ConfigurațiePC

RTX 5060 vs RX 9060 XT: care e mai bună? FPS în jocuri și preț (octombrie 2026)

RTX 5060 vs RX 9060 XT în octombrie 2026: RX 9060 XT e cu ~5% mai rapidă la 1440p și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS în 42 de jocuri, memorie, consum și prețuri din România.

Pe scurt

RX 9060 XT e în medie cu ~5% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Fiind și mai avantajoasă la preț pe FPS, e alegerea mai bună în octombrie 2026. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Alternativa

RTX 5060 8GB

8 GB memorie video, ~138 FPS la 1080p și ~107 FPS la 1440p în medie.

de la ~2.800 lei

Mai rapidă · Raport preț/performanță mai bun

RX 9060 XT 8GB

8 GB memorie video, ~144 FPS la 1080p și ~112 FPS la 1440p în medie.

de la ~2.673 lei

Specificații și performanță

RTX 5060RX 9060 XT
Preț (de la)2.800 lei2.673 lei
Memorie video8 GB8 GB
FPS mediu 1080p~138~144
FPS mediu 1440p~107~112
FPS mediu 4K~57~61
Lei pentru 1 FPS (1440p)26 lei24 lei
Consum145 W160 W
Sursă recomandată400 W450 W
Lungime240 mm240 mm

FPS în fiecare joc

Setări High, cu un procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, ca să nu limiteze procesorul. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRTX 5060 1080pRX 9060 XT 1080pRTX 5060 1440pRX 9060 XT 1440p
Counter-Strike 2296312222235
Valorant542564452474
Fortnite1251329196
League of Legends361370326338
Dota 2218225186195
Apex Legends157165119125
Call of Duty: Warzone1181248590
Delta Force1201278893
PUBG: Battlegrounds148156113119
Marvel Rivals1001067277
Overwatch 2225236170179
Rainbow Six Siege X253265194205
The Finals13514298104
ARC Raiders1071137882
Rust85896164
Escape from Tarkov72755660
GTA V Enhanced1121188590
Cyberpunk 207791955962
Battlefield 61001067277
Black Myth: Wukong61653941
Red Dead Redemption 280855760
Alan Wake 261643639
Hogwarts Legacy77814952
Assassin's Creed Shadows59633638
Marvel's Spider-Man 269734244
Ghost of Tsushima961017074
Kingdom Come: Deliverance II79835760
DOOM: The Dark Ages86915760
Clair Obscur: Expedition 3364674043
Monster Hunter Wilds55583436
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3971017276
Starfield67714547
The Witcher 31041087781
Forza Horizon 51151208792
Diablo IV148156113119
Path of Exile 21071128286
Helldivers 283876265
Minecraft320329286297
Roblox226233201209
EA SPORTS FC 26164172128135
Euro Truck Simulator 2148152123128

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bună, RTX 5060 sau RX 9060 XT?

RX 9060 XT e în medie cu ~5% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. Fiind și mai avantajoasă la preț pe FPS, e alegerea mai bună în octombrie 2026. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Care e diferența de FPS între RTX 5060 și RX 9060 XT?

La 1080p: ~138 FPS (RTX 5060) față de ~144 FPS (RX 9060 XT). La 1440p: ~107 față de ~112 FPS, medii în 42 de jocuri la setări High, cu un procesor rapid.

Ce sursă îmi trebuie pentru RTX 5060 sau RX 9060 XT?

Pentru RTX 5060, o sursă de calitate de cel puțin 400 W; pentru RX 9060 XT, de cel puțin 450 W, cu un procesor obișnuit de gaming.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 22 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.