ConfigurațiePC

RTX 5070 Ti vs RX 9070 XT: care e mai bună? FPS în jocuri și preț (octombrie 2026)

RTX 5070 Ti vs RX 9070 XT în octombrie 2026: RTX 5070 Ti e cu ~4% mai rapidă la 1440p, iar RX 9070 XT are raportul preț/performanță mai bun. FPS în 42 de jocuri, memorie, consum și prețuri din România.

Pe scurt

RTX 5070 Ti e în medie cu ~4% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. RX 9070 XT costă cu 2.600 lei mai puțin și oferă mai multe FPS pe leu: merită dacă bugetul e strâns, iar RTX 5070 Ti dacă vrei performanța în plus. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Mai rapidă

RTX 5070 Ti 16GB

16 GB memorie video, ~198 FPS la 1080p și ~170 FPS la 1440p în medie.

de la ~7.100 lei

Raport preț/performanță mai bun

RX 9070 XT 16GB

16 GB memorie video, ~192 FPS la 1080p și ~163 FPS la 1440p în medie.

de la ~4.500 lei

Specificații și performanță

RTX 5070 TiRX 9070 XT
Preț (de la)7.100 lei4.500 lei
Memorie video16 GB16 GB
FPS mediu 1080p~198~192
FPS mediu 1440p~170~163
FPS mediu 4K~108~101
Lei pentru 1 FPS (1440p)42 lei28 lei
Consum300 W304 W
Sursă recomandată600 W650 W
Lungime310 mm305 mm

FPS în fiecare joc

Setări High, cu un procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, ca să nu limiteze procesorul. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRTX 5070 Ti 1080pRX 9070 XT 1080pRTX 5070 Ti 1440pRX 9070 XT 1440p
Counter-Strike 2471451385362
Valorant714702670649
Fortnite202193159149
League of Legends415413407402
Dota 2267264256251
Apex Legends239231201190
Call of Duty: Warzone185178148139
Delta Force184177150141
PUBG: Battlegrounds216209186177
Marvel Rivals163155127119
Overwatch 2339327287271
Rainbow Six Siege X356347313299
The Finals206199168158
ARC Raiders169162135127
Rust124120109104
Escape from Tarkov1061039389
GTA V Enhanced169164143135
Cyberpunk 2077144138113106
Battlefield 6163155127119
Black Myth: Wukong105997671
Red Dead Redemption 213412710195
Alan Wake 21091037974
Hogwarts Legacy1161139893
Assassin's Creed Shadows102977873
Marvel's Spider-Man 21191159792
Ghost of Tsushima153146122114
Kingdom Come: Deliverance II12712110094
DOOM: The Dark Ages143136110103
Clair Obscur: Expedition 331091037974
Monster Hunter Wilds91877268
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3136132117111
Starfield103998479
The Witcher 3144141125119
Forza Horizon 5166161144137
Diablo IV216209186177
Path of Exile 2152148133127
Helldivers 211811510196
Minecraft377374368363
Roblox269267262258
EA SPORTS FC 26244236213202
Euro Truck Simulator 2179177170167

În configurații complete

RX 9070 XT: cea mai ieftină configurație de gaming cu ea costă 9.977 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bună, RTX 5070 Ti sau RX 9070 XT?

RTX 5070 Ti e în medie cu ~4% mai rapidă la 1440p în cele 42 de jocuri. RX 9070 XT costă cu 2.600 lei mai puțin și oferă mai multe FPS pe leu: merită dacă bugetul e strâns, iar RTX 5070 Ti dacă vrei performanța în plus. În favoarea NVIDIA: DLSS 4 (cu Multi Frame Generation) și performanță mai bună cu ray tracing.

Care e diferența de FPS între RTX 5070 Ti și RX 9070 XT?

La 1080p: ~198 FPS (RTX 5070 Ti) față de ~192 FPS (RX 9070 XT). La 1440p: ~170 față de ~163 FPS, medii în 42 de jocuri la setări High, cu un procesor rapid.

Ce sursă îmi trebuie pentru RTX 5070 Ti sau RX 9070 XT?

Pentru RTX 5070 Ti, o sursă de calitate de cel puțin 600 W; pentru RX 9070 XT, de cel puțin 650 W, cu un procesor obișnuit de gaming.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 22 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.