ConfigurațiePC

4KConfigurația Săptămânii · săptămâna 44

PC gaming 4K cu RTX 5080 și Ryzen 7 7800X3D, sub 20.000 lei

RTX 5080, 7800X3D și răcire pe apă: 4K fluent fără RTX 5090.

  • ProcesorRyzen 7 7800X3D
  • Placă videoRTX 5080 16GB
  • Memorie32 GB DDR5
  • Stocare2 TB NVMe
Total azi19.695 leiAcelași preț ca la publicare, pe 28 octombrie 2026.

Publicată pe · 26 octombrie – 1 noiembrie 2026

Lian Li LANCOOL 216
Unitatea 3D a configurației · trage ca să rotești

La 4K, aproape tot efortul cade pe placa video. De aceea configurația săptămânii pune peste jumătate din buget în RTX 5080 și alege Ryzen 7 7800X3D în locul lui 9800X3D: la 4K diferența dintre ele e de câteva procente, iar cei aproape 700 de lei economisiți plătesc o parte din memorie.

Piesele, cu prețul de azi

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

Câte FPS face la 4K

Setări High, fără upscaling. Estimări orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține.

Toate cele 42 de jocuri, la 1080p, 1440p și 4K

Estimări pentru AMD Ryzen 7 7800X3D cu NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High508435262
ValorantHigh732705555
FortniteHigh21818197
League of LegendsHigh419415384
Dota 2High271265223
Apex LegendsHigh254224139
Call of Duty: WarzoneHigh19916795
Delta ForceHigh19516894
PUBG: BattlegroundsHigh225204132
Marvel RivalsHigh17714578
Overwatch 2High358317200
Rainbow Six Siege XHigh369339227
The FinalsHigh219188105
ARC RaidersHigh18115283
RustHigh13011978
Escape from TarkovHigh11210266
GTA V EnhancedHigh17915995
Cyberpunk 2077High15512865
Battlefield 6High17714578
Black Myth: WukongHigh1178942
Red Dead Redemption 2High14711761
Alan Wake 2High1239244
Hogwarts LegacyHigh12210863
Assassin's Creed ShadowsHigh1118946
Marvel's Spider-Man 2High12710961
Ghost of TsushimaHigh16413875
Kingdom Come: Deliverance IIHigh13711461
DOOM: The Dark AgesHigh15612667
Clair Obscur: Expedition 33High1239245
Monster Hunter WildsHigh988245
Elden RingHigh606060
Baldur's Gate 3High14112777
StarfieldHigh1109453
The Witcher 3High15013682
Forza Horizon 5High174157102
Diablo IVHigh225204132
Path of Exile 2High15814496
Helldivers 2High12311166
MinecraftDistanță 16381377332
RobloxGrafică 10272268235
EA SPORTS FC 26Ultra257234150
Euro Truck Simulator 2High181176139

De ce am ales piesele acestea

Placa video: RTX 5080 16GB

Cea mai rapidă placă video până în zona RTX 5090, care costă de peste patru ori mai mult. Cu DLSS 4 și Frame Generation, jocurile grele (Cyberpunk 2077, Black Myth: Wukong, Alan Wake 2) trec de 100 FPS la 4K.

Procesorul: Ryzen 7 7800X3D

Memoria cache 3D V-Cache îl face unul dintre cele mai rapide procesoare pentru jocuri, iar pe platforma AM5 poți pune mai târziu un procesor nou fără să schimbi placa de bază.

Memoria și stocarea

32 GB DDR5 6000 CL30, viteza ideală pentru Ryzen, și un SSD de 2 TB, ca să încapă o bibliotecă de jocuri moderne.

Răcirea, sursa și carcasa

ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 ține procesorul rece și silențios. Sursa de 850 W (80+ Gold) acoperă consumul estimat de aproximativ 600 W, iar LANCOOL 216 are flux de aer foarte bun pentru o placă video de 360 W.

Compromisul

Fără DLSS, câteva jocuri foarte grele (Black Myth: Wukong, Alan Wake 2) rămân sub 60 FPS la 4K cu setări High. Dacă joci doar jocuri competitive, același buget îți dă mai mult la 1440p cu un monitor de 240 Hz.

Upgrade mai târziu

Pe AM5, un procesor X3D din generațiile următoare intră direct în placa de bază. Un al doilea SSD de 2 TB se montează în al doilea slot M.2.

Compatibilitate verificată

Celelalte configurații ale săptămânii

Toate configurațiile săptămânii · Configurații după buget