ConfigurațiePC.ro

Ryzen 5 5600 vs Core i5-12400F: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 5 5600 vs Core i5-12400F în octombrie 2026: Core i5-12400F e cu ~7% mai rapid în jocuri, dar Ryzen 5 5600 are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 85 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Core i5-12400F e cu ~7% mai rapid în jocuri. Ryzen 5 5600 costă cu 85 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Core i5-12400F dacă vrei FPS-uri în plus.

Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 5 5600

6 nuclee, socket AM4, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~725 lei

Mai rapid în jocuri

Core i5-12400F

6 nuclee, socket LGA1700, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~810 lei

Specificații și performanță

Ryzen 5 5600Core i5-12400F
Preț (de la)725 lei810 lei
Nuclee66
SocketAM4LGA1700
Memorie RAMDDR4DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)56%60%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)38%41%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri12,9 lei13,5 lei
Consum maxim65 W117 W
Cooler în cutiedada
Grafică integratănunu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 5 5600 · 1080p~123~134~136
Core i5-12400F · 1080p~128~142~145
Ryzen 5 5600 · 1440p~106~126~131
Core i5-12400F · 1440p~109~133~139

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 5 5600Core i5-12400F
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBlimitează placa (77% folosită)limitează placa (81% folosită)
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (64% folosită)limitează placa (69% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 5 5600 1080pCore i5-12400F 1080pRyzen 5 5600 1440pCore i5-12400F 1440p
Counter-Strike 2337358319334
Valorant454485448476
Fortnite139146120123
League of Legends257275256273
Dota 2167179166177
Apex Legends163173153160
Call of Duty: Warzone129137118123
Delta Force125133116121
PUBG: Battlegrounds143152136144
Marvel Rivals121129115121
Overwatch 2229243216227
Rainbow Six Siege X234250230245
The Finals141150131136
ARC Raiders118125108112
Rust82877983
Escape from Tarkov71766872
GTA V Enhanced114121108113
Cyberpunk 20771021089295
Battlefield 6117123105108
Black Myth: Wukong86917881
Red Dead Redemption 21001058891
Alan Wake 285897071
Hogwarts Legacy77827377
Assassin's Creed Shadows74786567
Marvel's Spider-Man 282877680
Ghost of Tsushima1041109194
Kingdom Come: Deliverance II88927678
DOOM: The Dark Ages1051109295
Clair Obscur: Expedition 3385897071
Monster Hunter Wilds64685860
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 388948589
Starfield70746366
The Witcher 3941009095
Forza Horizon 5111118108115
Diablo IV143152136144
Path of Exile 29910695101
Helldivers 277837579
Minecraft234251233249
Roblox167179166178
EA SPORTS FC 26164174157165
Euro Truck Simulator 2111119110118

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (AM4 la Ryzen 5 5600, LGA1700 la Core i5-12400F), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR4 la Ryzen 5 5600, DDR4 sau DDR5 (după placa de bază) la Core i5-12400F. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

În configurații complete

Ryzen 5 5600: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 7.985 lei.

Deschide în configurator

Core i5-12400F: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 7.903 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 5 5600 sau Core i5-12400F?

Core i5-12400F e cu ~7% mai rapid în jocuri. Ryzen 5 5600 costă cu 85 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Core i5-12400F dacă vrei FPS-uri în plus.

Cât diferă Ryzen 5 5600 și Core i5-12400F în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~134 FPS cu Ryzen 5 5600 față de ~142 FPS cu Core i5-12400F; la 1440p: ~126 față de ~133 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 5 5600 pe placa de bază pentru Core i5-12400F?

Nu: Ryzen 5 5600 are socket AM4, iar Core i5-12400F socket LGA1700. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.