ConfigurațiePC.ro

Ryzen 5 7600 vs Ryzen 5 9600X: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 5 7600 vs Ryzen 5 9600X în octombrie 2026: Ryzen 5 9600X e cu ~8% mai rapid în jocuri și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 5 9600X e cu ~8% mai rapid în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026. La editare video și randare câștigă Ryzen 5 9600X, cu ~10% mai mult. Ryzen 5 7600 vine cu cooler în cutie, iar Ryzen 5 9600X cere un cooler separat, cam 100–250 lei în plus.

Alternativa

Ryzen 5 7600

6 nuclee, socket AM5, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.045 lei

Mai rapid în jocuri · Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 5 9600X

6 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.021 lei

Specificații și performanță

Ryzen 5 7600Ryzen 5 9600X
Preț (de la)1.045 lei1.021 lei
Nuclee66
SocketAM5AM5
Memorie RAMDDR5DDR5
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)72%78%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)48%53%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri14,5 lei13,1 lei
Consum maxim88 W88 W
Cooler în cutiedanu, ia unul separat
Grafică integratădada

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 5 7600 · 1080p~142~165~170
Ryzen 5 9600X · 1080p~147~175~182
Ryzen 5 7600 · 1440p~116~149~159
Ryzen 5 9600X · 1440p~119~155~168

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 5 7600Ryzen 5 9600X
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (80% folosită)limitează placa (85% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 5 7600 1080pRyzen 5 9600X 1080pRyzen 5 7600 1440pRyzen 5 9600X 1440p
Counter-Strike 2416440371384
Valorant574616554589
Fortnite162168129131
League of Legends328354325350
Dota 2213229208223
Apex Legends200211177183
Call of Duty: Warzone157165133136
Delta Force153162133137
PUBG: Battlegrounds177189161168
Marvel Rivals150160135141
Overwatch 2282298251260
Rainbow Six Siege X297319285303
The Finals173182149154
ARC Raiders143150121124
Rust1021099498
Escape from Tarkov88938184
GTA V Enhanced141149126130
Cyberpunk 2077123129102105
Battlefield 6140146116118
Black Myth: Wukong1051108789
Red Dead Redemption 21191249698
Alan Wake 2971007474
Hogwarts Legacy961028689
Assassin's Creed Shadows88927172
Marvel's Spider-Man 21001068891
Ghost of Tsushima12212799100
Kingdom Come: Deliverance II1021068182
DOOM: The Dark Ages124129101102
Clair Obscur: Expedition 33971007474
Monster Hunter Wilds77816567
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3110118101105
Starfield84897173
The Witcher 3117125107112
Forza Horizon 5140150133140
Diablo IV177189161168
Path of Exile 2124132114119
Helldivers 2981059195
Minecraft299322295317
Roblox213230211226
EA SPORTS FC 26202215185193
Euro Truck Simulator 2142153138148

Platformă și upgrade

Ambele folosesc socketul AM5 (DDR5), deci poți schimba unul cu altul pe aceeași placă de bază, fără alte costuri de platformă.

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 5 7600 sau Ryzen 5 9600X?

Ryzen 5 9600X e cu ~8% mai rapid în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026. La editare video și randare câștigă Ryzen 5 9600X, cu ~10% mai mult. Ryzen 5 7600 vine cu cooler în cutie, iar Ryzen 5 9600X cere un cooler separat, cam 100–250 lei în plus.

Cât diferă Ryzen 5 7600 și Ryzen 5 9600X în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~165 FPS cu Ryzen 5 7600 față de ~175 FPS cu Ryzen 5 9600X; la 1440p: ~149 față de ~155 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 5 7600 pe placa de bază pentru Ryzen 5 9600X?

Da, au același socket (AM5). Verifică doar versiunea de BIOS a plăcii, în special la procesoare noi.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.