ConfigurațiePC.ro

Core Ultra 5 245KF vs Ryzen 5 9600X: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Core Ultra 5 245KF vs Ryzen 5 9600X în octombrie 2026: Ryzen 5 9600X e cu ~3% mai rapid în jocuri, dar Core Ultra 5 245KF are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 122 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 5 9600X e cu ~3% mai rapid în jocuri. Core Ultra 5 245KF costă cu 122 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 5 9600X dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core Ultra 5 245KF, cu ~40% mai mult.

Raport preț/performanță mai bun · Mai bun la editare

Core Ultra 5 245KF

14 nuclee, socket LGA1851, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~899 lei

Mai rapid în jocuri

Ryzen 5 9600X

6 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.021 lei

Specificații și performanță

Core Ultra 5 245KFRyzen 5 9600X
Preț (de la)899 lei1.021 lei
Nuclee146
SocketLGA1851AM5
Memorie RAMDDR5DDR5
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)76%78%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)74%53%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri11,8 lei13,1 lei
Consum maxim159 W88 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratănuda

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Core Ultra 5 245KF · 1080p~145~171~178
Ryzen 5 9600X · 1080p~147~175~182
Core Ultra 5 245KF · 1440p~118~153~166
Ryzen 5 9600X · 1440p~119~155~168

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoCore Ultra 5 245KFRyzen 5 9600X
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (83% folosită)limitează placa (85% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocCore Ultra 5 245KF 1080pRyzen 5 9600X 1080pCore Ultra 5 245KF 1440pRyzen 5 9600X 1440p
Counter-Strike 2432440380384
Valorant602616578589
Fortnite166168131131
League of Legends346354342350
Dota 2224229218223
Apex Legends208211181183
Call of Duty: Warzone162165135136
Delta Force159162136137
PUBG: Battlegrounds185189166168
Marvel Rivals157160139141
Overwatch 2293298258260
Rainbow Six Siege X312319298303
The Finals179182152154
ARC Raiders148150123124
Rust1061099798
Escape from Tarkov92938384
GTA V Enhanced147149129130
Cyberpunk 2077127129104105
Battlefield 6144146117118
Black Myth: Wukong1081108889
Red Dead Redemption 21221249798
Alan Wake 2991007474
Hogwarts Legacy1001028889
Assassin's Creed Shadows90927272
Marvel's Spider-Man 21051069091
Ghost of Tsushima126127100100
Kingdom Come: Deliverance II1041068282
DOOM: The Dark Ages127129102102
Clair Obscur: Expedition 33991007474
Monster Hunter Wilds80816667
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3115118104105
Starfield87897273
The Witcher 3123125111112
Forza Horizon 5147150138140
Diablo IV185189166168
Path of Exile 2129132118119
Helldivers 21021059495
Minecraft315322310317
Roblox224230221226
EA SPORTS FC 26211215190193
Euro Truck Simulator 2149153145148

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (LGA1851 la Core Ultra 5 245KF, AM5 la Ryzen 5 9600X), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR5 la Core Ultra 5 245KF, DDR5 la Ryzen 5 9600X. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Core Ultra 5 245KF sau Ryzen 5 9600X?

Ryzen 5 9600X e cu ~3% mai rapid în jocuri. Core Ultra 5 245KF costă cu 122 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 5 9600X dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core Ultra 5 245KF, cu ~40% mai mult.

Cât diferă Core Ultra 5 245KF și Ryzen 5 9600X în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~171 FPS cu Core Ultra 5 245KF față de ~175 FPS cu Ryzen 5 9600X; la 1440p: ~153 față de ~155 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Core Ultra 5 245KF pe placa de bază pentru Ryzen 5 9600X?

Nu: Core Ultra 5 245KF are socket LGA1851, iar Ryzen 5 9600X socket AM5. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.