ConfigurațiePC.ro

Core i5-14400F vs Core i5-12400F: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Core i5-14400F vs Core i5-12400F în octombrie 2026: Core i5-14400F e cu ~13% mai rapid în jocuri, dar Core i5-12400F are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 130 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Core i5-14400F e cu ~13% mai rapid în jocuri. Core i5-12400F costă cu 130 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Core i5-14400F dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i5-14400F, cu ~31% mai mult.

Mai rapid în jocuri

Core i5-14400F

10 nuclee, socket LGA1700, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~940 lei

Raport preț/performanță mai bun

Core i5-12400F

6 nuclee, socket LGA1700, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~810 lei

Specificații și performanță

Core i5-14400FCore i5-12400F
Preț (de la)940 lei810 lei
Nuclee106
SocketLGA1700LGA1700
Memorie RAMDDR4 sau DDR5 (după placa de bază)DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)68%60%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)53%41%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri13,8 lei13,5 lei
Consum maxim148 W117 W
Cooler în cutiedada
Grafică integratănunu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Core i5-14400F · 1080p~138~157~162
Core i5-12400F · 1080p~128~142~145
Core i5-14400F · 1440p~114~144~153
Core i5-12400F · 1440p~109~133~139

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoCore i5-14400FCore i5-12400F
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBlimitează placa (88% folosită)limitează placa (81% folosită)
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (77% folosită)limitează placa (69% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocCore i5-14400F 1080pCore i5-12400F 1080pCore i5-14400F 1440pCore i5-12400F 1440p
Counter-Strike 2398358360334
Valorant545485530476
Fortnite157146128123
League of Legends311275308273
Dota 2201179198177
Apex Legends191173172160
Call of Duty: Warzone150137130123
Delta Force147133130121
PUBG: Battlegrounds169152156144
Marvel Rivals144129131121
Overwatch 2269243244227
Rainbow Six Siege X281250272245
The Finals165150146136
ARC Raiders137125118112
Rust97879183
Escape from Tarkov84767872
GTA V Enhanced135121122113
Cyberpunk 207711810810095
Battlefield 6135123114108
Black Myth: Wukong100918581
Red Dead Redemption 21151059591
Alan Wake 295897371
Hogwarts Legacy91828377
Assassin's Creed Shadows85787067
Marvel's Spider-Man 296878680
Ghost of Tsushima1191109894
Kingdom Come: Deliverance II99928078
DOOM: The Dark Ages1201109995
Clair Obscur: Expedition 3395897371
Monster Hunter Wilds75686460
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3105949789
Starfield81747066
The Witcher 311210010495
Forza Horizon 5133118127115
Diablo IV169152156144
Path of Exile 2118106110101
Helldivers 293838779
Minecraft283251280249
Roblox202179200178
EA SPORTS FC 26193174179165
Euro Truck Simulator 2134119132118

Platformă și upgrade

Ambele folosesc socketul LGA1700 (DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)), deci poți schimba unul cu altul pe aceeași placă de bază, fără alte costuri de platformă.

În configurații complete

Core i5-14400F: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 5.984 lei.

Deschide în configurator

Core i5-12400F: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 7.903 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Core i5-14400F sau Core i5-12400F?

Core i5-14400F e cu ~13% mai rapid în jocuri. Core i5-12400F costă cu 130 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Core i5-14400F dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i5-14400F, cu ~31% mai mult.

Cât diferă Core i5-14400F și Core i5-12400F în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~157 FPS cu Core i5-14400F față de ~142 FPS cu Core i5-12400F; la 1440p: ~144 față de ~133 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Core i5-14400F pe placa de bază pentru Core i5-12400F?

Da, au același socket (LGA1700). Verifică doar versiunea de BIOS a plăcii, în special la procesoare noi.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.