ConfigurațiePC.ro

Ryzen 5 7600 vs Core i5-14400F: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 5 7600 vs Core i5-14400F în octombrie 2026: Ryzen 5 7600 e cu ~6% mai rapid în jocuri, dar Core i5-14400F are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 105 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 5 7600 e cu ~6% mai rapid în jocuri. Core i5-14400F costă cu 105 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 5 7600 dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i5-14400F, cu ~10% mai mult.

Mai rapid în jocuri

Ryzen 5 7600

6 nuclee, socket AM5, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.045 lei

Raport preț/performanță mai bun · Mai bun la editare

Core i5-14400F

10 nuclee, socket LGA1700, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~940 lei

Specificații și performanță

Ryzen 5 7600Core i5-14400F
Preț (de la)1.045 lei940 lei
Nuclee610
SocketAM5LGA1700
Memorie RAMDDR5DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)72%68%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)48%53%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri14,5 lei13,8 lei
Consum maxim88 W148 W
Cooler în cutiedada
Grafică integratădanu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 5 7600 · 1080p~142~165~170
Core i5-14400F · 1080p~138~157~162
Ryzen 5 7600 · 1440p~116~149~159
Core i5-14400F · 1440p~114~144~153

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 5 7600Core i5-14400F
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasullimitează placa (88% folosită)
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (80% folosită)limitează placa (77% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 5 7600 1080pCore i5-14400F 1080pRyzen 5 7600 1440pCore i5-14400F 1440p
Counter-Strike 2416398371360
Valorant574545554530
Fortnite162157129128
League of Legends328311325308
Dota 2213201208198
Apex Legends200191177172
Call of Duty: Warzone157150133130
Delta Force153147133130
PUBG: Battlegrounds177169161156
Marvel Rivals150144135131
Overwatch 2282269251244
Rainbow Six Siege X297281285272
The Finals173165149146
ARC Raiders143137121118
Rust102979491
Escape from Tarkov88848178
GTA V Enhanced141135126122
Cyberpunk 2077123118102100
Battlefield 6140135116114
Black Myth: Wukong1051008785
Red Dead Redemption 21191159695
Alan Wake 297957473
Hogwarts Legacy96918683
Assassin's Creed Shadows88857170
Marvel's Spider-Man 2100968886
Ghost of Tsushima1221199998
Kingdom Come: Deliverance II102998180
DOOM: The Dark Ages12412010199
Clair Obscur: Expedition 3397957473
Monster Hunter Wilds77756564
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 311010510197
Starfield84817170
The Witcher 3117112107104
Forza Horizon 5140133133127
Diablo IV177169161156
Path of Exile 2124118114110
Helldivers 298939187
Minecraft299283295280
Roblox213202211200
EA SPORTS FC 26202193185179
Euro Truck Simulator 2142134138132

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (AM5 la Ryzen 5 7600, LGA1700 la Core i5-14400F), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR5 la Ryzen 5 7600, DDR4 sau DDR5 (după placa de bază) la Core i5-14400F. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

În configurații complete

Core i5-14400F: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 5.984 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 5 7600 sau Core i5-14400F?

Ryzen 5 7600 e cu ~6% mai rapid în jocuri. Core i5-14400F costă cu 105 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 5 7600 dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i5-14400F, cu ~10% mai mult.

Cât diferă Ryzen 5 7600 și Core i5-14400F în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~165 FPS cu Ryzen 5 7600 față de ~157 FPS cu Core i5-14400F; la 1440p: ~149 față de ~144 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 5 7600 pe placa de bază pentru Core i5-14400F?

Nu: Ryzen 5 7600 are socket AM5, iar Core i5-14400F socket LGA1700. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.