ConfigurațiePC.ro

Ryzen 7 7700 vs Core i5-14600KF: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 7 7700 vs Core i5-14600KF în octombrie 2026: Core i5-14600KF e cu ~4% mai rapid în jocuri, dar Ryzen 7 7700 are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 394 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Core i5-14600KF e cu ~4% mai rapid în jocuri. Ryzen 7 7700 costă cu 394 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Core i5-14600KF dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i5-14600KF, cu ~18% mai mult.

Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 7 7700

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~977 lei

Mai rapid în jocuri

Core i5-14600KF

14 nuclee, socket LGA1700, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.371 lei

Specificații și performanță

Ryzen 7 7700Core i5-14600KF
Preț (de la)977 lei1.371 lei
Nuclee814
SocketAM5LGA1700
Memorie RAMDDR5DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)75%78%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)61%72%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri13,0 lei17,6 lei
Consum maxim88 W181 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratădanu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 7 7700 · 1080p~144~170~176
Core i5-14600KF · 1080p~147~175~182
Ryzen 7 7700 · 1440p~118~152~164
Core i5-14600KF · 1440p~119~155~168

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 7 7700Core i5-14600KF
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (83% folosită)limitează placa (85% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 7 7700 1080pCore i5-14600KF 1080pRyzen 7 7700 1440pCore i5-14600KF 1440p
Counter-Strike 2428440378384
Valorant595616572589
Fortnite165168130131
League of Legends341354338350
Dota 2221229215223
Apex Legends206211180183
Call of Duty: Warzone161165135136
Delta Force158162135137
PUBG: Battlegrounds183189165168
Marvel Rivals155160138141
Overwatch 2290298256260
Rainbow Six Siege X308319295303
The Finals178182152154
ARC Raiders147150123124
Rust1051099698
Escape from Tarkov91938284
GTA V Enhanced145149128130
Cyberpunk 2077126129104105
Battlefield 6143146117118
Black Myth: Wukong1071108889
Red Dead Redemption 21211249798
Alan Wake 2991007474
Hogwarts Legacy991028789
Assassin's Creed Shadows90927272
Marvel's Spider-Man 21041068991
Ghost of Tsushima125127100100
Kingdom Come: Deliverance II1041068282
DOOM: The Dark Ages126129101102
Clair Obscur: Expedition 33991007474
Monster Hunter Wilds79816667
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3114118103105
Starfield87897273
The Witcher 3122125110112
Forza Horizon 5145150137140
Diablo IV183189165168
Path of Exile 2128132117119
Helldivers 21011059395
Minecraft311322306317
Roblox222230218226
EA SPORTS FC 26209215189193
Euro Truck Simulator 2147153143148

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (AM5 la Ryzen 7 7700, LGA1700 la Core i5-14600KF), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR5 la Ryzen 7 7700, DDR4 sau DDR5 (după placa de bază) la Core i5-14600KF. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

În configurații complete

Core i5-14600KF: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 10.000 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 7 7700 sau Core i5-14600KF?

Core i5-14600KF e cu ~4% mai rapid în jocuri. Ryzen 7 7700 costă cu 394 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Core i5-14600KF dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i5-14600KF, cu ~18% mai mult.

Cât diferă Ryzen 7 7700 și Core i5-14600KF în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~170 FPS cu Ryzen 7 7700 față de ~175 FPS cu Core i5-14600KF; la 1440p: ~152 față de ~155 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 7 7700 pe placa de bază pentru Core i5-14600KF?

Nu: Ryzen 7 7700 are socket AM5, iar Core i5-14600KF socket LGA1700. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.