ConfigurațiePC.ro

Ryzen 7 7800X3D vs Ryzen 7 9700X: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 7 7800X3D vs Ryzen 7 9700X în octombrie 2026: Ryzen 7 7800X3D e cu ~14% mai rapid în jocuri, dar Ryzen 7 9700X are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 220 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 7 7800X3D e cu ~14% mai rapid în jocuri. Ryzen 7 9700X costă cu 220 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 7800X3D dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Ryzen 7 9700X, cu ~8% mai mult.

Mai rapid în jocuri

Ryzen 7 7800X3D

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.660 lei

Raport preț/performanță mai bun · Mai bun la editare

Ryzen 7 9700X

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.440 lei

Specificații și performanță

Ryzen 7 7800X3DRyzen 7 9700X
Preț (de la)1.660 lei1.440 lei
Nuclee88
SocketAM5AM5
Memorie RAMDDR5DDR5
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)92%81%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)59%64%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri18,0 lei17,8 lei
Consum maxim162 W88 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratădada

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 7 7800X3D · 1080p~156~195~208
Ryzen 7 9700X · 1080p~149~179~188
Ryzen 7 7800X3D · 1440p~123~167~186
Ryzen 7 9700X · 1440p~120~158~172

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 7 7800X3DRyzen 7 9700X
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBține pasullimitează placa (87% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 7 7800X3D 1080pRyzen 7 9700X 1080pRyzen 7 7800X3D 1440pRyzen 7 9700X 1440p
Counter-Strike 2487452405390
Valorant705636655604
Fortnite177170134132
League of Legends413367404362
Dota 2265237252229
Apex Legends233217192186
Call of Duty: Warzone180169142138
Delta Force178166143139
PUBG: Battlegrounds211194179171
Marvel Rivals180165150143
Overwatch 2330306275264
Rainbow Six Siege X369330339312
The Finals201187161156
ARC Raiders163154128125
Rust121112105100
Escape from Tarkov104968985
GTA V Enhanced165153138132
Cyberpunk 2077140132108106
Battlefield 6157149121119
Black Myth: Wukong1201139290
Red Dead Redemption 213212610098
Alan Wake 21051027575
Hogwarts Legacy1141059590
Assassin's Creed Shadows98937473
Marvel's Spider-Man 21181099592
Ghost of Tsushima135129103101
Kingdom Come: Deliverance II1111078483
DOOM: The Dark Ages137131105103
Clair Obscur: Expedition 331051027575
Monster Hunter Wilds88836967
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3133121113107
Starfield96917574
The Witcher 3142129120114
Forza Horizon 5172155154144
Diablo IV211194179171
Path of Exile 2149136128122
Helldivers 211910810497
Minecraft375334364328
Roblox267238259233
EA SPORTS FC 26238220205196
Euro Truck Simulator 2177158168153

Platformă și upgrade

Ambele folosesc socketul AM5 (DDR5), deci poți schimba unul cu altul pe aceeași placă de bază, fără alte costuri de platformă.

În configurații complete

Ryzen 7 7800X3D: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 19.935 lei.

Deschide în configurator

Ryzen 7 9700X: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 11.939 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 7 7800X3D sau Ryzen 7 9700X?

Ryzen 7 7800X3D e cu ~14% mai rapid în jocuri. Ryzen 7 9700X costă cu 220 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 7800X3D dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Ryzen 7 9700X, cu ~8% mai mult.

Cât diferă Ryzen 7 7800X3D și Ryzen 7 9700X în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~195 FPS cu Ryzen 7 7800X3D față de ~179 FPS cu Ryzen 7 9700X; la 1440p: ~167 față de ~158 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 7 7800X3D pe placa de bază pentru Ryzen 7 9700X?

Da, au același socket (AM5). Verifică doar versiunea de BIOS a plăcii, în special la procesoare noi.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.