ConfigurațiePC.ro

PC gaming 17500 lei: configurație sub 17.500 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru gaming sub 17.500 lei (17500 RON), verificată la compatibilitate: AMD Ryzen 7 9800X3D, RTX 5070 Ti 16GB. Total 17.260 lei, cu prețuri din magazinele din România.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

17.260 leiAMD Ryzen · din bugetul de 17.500 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D8 nuclee, socket AM5, până la 162 W, grafică integratăToate prețurile Ryzen 7 9800X3D →eMAG 2.525 leiPC Garage 2.350 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 2.300 lei compară pe Compari.ro 2.350 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB16 GB memorie video, ~300 W, lungime ~310 mmToate prețurile RTX 5070 Ti →eMAG 7.540 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 7.100 leievoMAG 7.400 lei compară pe Compari.ro 7.100 lei
Placă de bază ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFIChipset B850, format ATX, DDR5, Wi-FieMAG 1.100 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 1.060 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 1.060 lei compară pe Compari.ro 1.060 lei
Memorie RAM Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL3032 GB DDR5, 6000 MHzeMAG 4.854 leiPC Garage 3.500 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 3.250 lei compară pe Compari.ro 3.500 lei
Stocare (SSD) Crucial P310 2TB NVMe2 TB✓ Cel mai mic prețeMAG 1.600 leievoMAG 1.816 lei compară pe Compari.ro 1.600 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG 432 leiPC Garage 425 lei✓ Cel mai mic prețITGalaxy 395 leievoMAG 400 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM850e (850W, 80+ Gold)850 WeMAG 723 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 650 leievoMAG 690 lei compară pe Compari.ro 650 lei
Carcasă Lian Li LANCOOL 216Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 392 mmeMAG 575 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 572 leiITGalaxy 668 lei compară pe Compari.ro 575 lei

17.341 leiIntel Core · din bugetul de 17.500 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Core i5-14600KF14 nuclee, socket LGA1700, până la 181 WToate prețurile Core i5-14600KF →eMAG 1.371 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 1.275 leiITGalaxy 1.559 lei compară pe Compari.ro 1.371 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB16 GB memorie video, ~360 W, lungime ~320 mmToate prețurile RTX 5080 →✓ Cel mai mic prețeMAG 11.500 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 11.500 leievoMAG 12.100 lei compară pe Compari.ro 11.500 lei
Placă de bază MSI PRO B760M-P DDR4Chipset B760, format mATX, DDR4eMAG 556 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 490 leievoMAG 510 lei compară pe Compari.ro 490 lei
Memorie RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz32 GB DDR4, 3200 MHzeMAG 1.771 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 1.550 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 1.550 lei compară pe Compari.ro 1.550 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TB✓ Cel mai mic prețeMAG 780 leiPC Garage 800 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 780 lei compară pe Compari.ro 780 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG 432 leiPC Garage 425 lei✓ Cel mai mic prețITGalaxy 395 leievoMAG 400 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM850e (850W, 80+ Gold)850 WeMAG 723 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 650 leievoMAG 690 lei compară pe Compari.ro 650 lei
Carcasă Lian Li LANCOOL 216Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 392 mmeMAG 575 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 572 leiITGalaxy 668 lei compară pe Compari.ro 575 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru gaming, la 17.500 lei, am ales AMD Ryzen 7 9800X3D cu NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB. Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR.

Din total, placa video ia 41% din buget, procesorul 14%, memoria și stocarea 30%. Procesorul e pe platforma AM5, pe care AMD promite procesoare noi și în anii următori, deci poți face upgrade fără să schimbi placa de bază.

32 GB de memorie ajung pentru aproape orice joc și pentru editare. Sursa de 850 W acoperă consumul maxim estimat de 537 W, cu rezervă.

Rămân 240 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru AMD Ryzen 7 9800X3D cu NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High555477289
ValorantHigh784743556
FortniteHigh20916183
League of LegendsHigh453446401
Dota 2High292282226
Apex LegendsHigh266227136
Call of Duty: WarzoneHigh20716893
Delta ForceHigh20417092
PUBG: BattlegroundsHigh239210130
Marvel RivalsHigh20317599
Overwatch 2High376323196
Rainbow Six Siege XHigh407383271
The FinalsHigh230190103
ARC RaidersHigh18915381
RustHigh13712377
Escape from TarkovHigh11810565
GTA V EnhancedHigh18816293
Cyberpunk 2077High16212964
Battlefield 6High18214576
Black Myth: WukongHigh13811054
Red Dead Redemption 2High15412063
Alan Wake 2High1249143
Hogwarts LegacyHigh12911162
Assassin's Creed ShadowsHigh1148945
Marvel's Spider-Man 2High13411261
Ghost of TsushimaHigh15812364
Kingdom Come: Deliverance IIHigh13110152
DOOM: The Dark AgesHigh16112665
Clair Obscur: Expedition 33High1249144
Monster Hunter WildsHigh1028244
Elden RingHigh606060
Baldur's Gate 3High15013176
StarfieldHigh1119048
The Witcher 3High15914081
Forza Horizon 5High191177119
Diablo IVHigh239210130
Path of Exile 2High16714994
Helldivers 2High13312071
MinecraftDistanță 16412404341
RobloxGrafică 10294288241
EA SPORTS FC 26Ultra271240148
Euro Truck Simulator 2High195188140

Consum, sursă și curent

Consum maxim
~537 W
Sursă
850 Wminim 700 W ✓
Curent pe lună
~71 lei3 ore joc + 3 ore altele / zi
Bottleneck 1440p
NuFără bottleneck

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Cu 2.500 lei în plus, configurația de 20.000 lei trece la placa video RTX 5080 16GB, procesorul Ryzen 7 7800X3D.

Întrebări frecvente

Ce jocuri merg pe un PC de 17.500 lei?

Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR. Cu NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB și AMD Ryzen 7 9800X3D, jocurile populare (CS2, Fortnite, Valorant, GTA V) merg fluent la setările potrivite rezoluției de mai sus.

Câte FPS face un PC de 17.500 lei?

Estimăm aproximativ 555 FPS în Counter-Strike 2, 209 FPS în Fortnite și 162 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p, setări High (129 FPS în Cyberpunk la 1440p). Tabelul de pe pagină are toate jocurile și rezoluțiile.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 29 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG, PC Garage, evoMAG, ITGalaxy, Vexio, PCMadd, CITGrup, Dwyn și Techstar.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, radiator răcire cu lichid, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.