ConfigurațiePC.ro

PC gaming 13000 lei: configurație sub 13.000 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru gaming sub 13.000 lei (13000 RON), verificată la compatibilitate: AMD Ryzen 7 7800X3D, RX 9070 XT 16GB. Total 12.965 lei, cu prețuri din magazinele din România.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

12.965 leiAMD Ryzen · din bugetul de 13.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D8 nuclee, socket AM5, până la 162 W, grafică integratăToate prețurile Ryzen 7 7800X3D →eMAG 1.730 leiPC Garage 1.660 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 1.638 lei compară pe Compari.ro 1.660 lei
Placă video AMD Radeon RX 9070 XT 16GB16 GB memorie video, ~304 W, lungime ~305 mmToate prețurile RX 9070 XT →✓ Cel mai mic prețeMAG 4.500 leiPC Garage 4.850 leievoMAG 4.800 lei compară pe Compari.ro 4.500 lei
Placă de bază ASUS TUF GAMING B650M-PLUS WIFIChipset B650, format mATX, DDR5, Wi-FieMAG 925 lei compară pe Compari.ro 925 lei
Memorie RAM Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL3032 GB DDR5, 6000 MHzeMAG 4.854 leiPC Garage 3.500 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 3.250 lei compară pe Compari.ro 3.500 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TB✓ Cel mai mic prețeMAG 780 leiPC Garage 800 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 780 lei compară pe Compari.ro 780 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG 432 leiPC Garage 425 lei✓ Cel mai mic prețITGalaxy 395 leievoMAG 400 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM750e (750W, 80+ Gold)750 WeMAG 662 leiPC Garage 600 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 588 lei compară pe Compari.ro 600 lei
Carcasă Lian Li LANCOOL 216Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 392 mmeMAG 575 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 572 leiITGalaxy 668 lei compară pe Compari.ro 575 lei

12.941 leiIntel Core · din bugetul de 13.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Core i5-14600KF14 nuclee, socket LGA1700, până la 181 WToate prețurile Core i5-14600KF →eMAG 1.371 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 1.275 leiITGalaxy 1.559 lei compară pe Compari.ro 1.371 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB16 GB memorie video, ~300 W, lungime ~310 mmToate prețurile RTX 5070 Ti →eMAG 7.540 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 7.100 leievoMAG 7.400 lei compară pe Compari.ro 7.100 lei
Placă de bază MSI PRO B760M-P DDR4Chipset B760, format mATX, DDR4eMAG 556 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 490 leievoMAG 510 lei compară pe Compari.ro 490 lei
Memorie RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz32 GB DDR4, 3200 MHzeMAG 1.771 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 1.550 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 1.550 lei compară pe Compari.ro 1.550 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TB✓ Cel mai mic prețeMAG 780 leiPC Garage 800 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 780 lei compară pe Compari.ro 780 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG 432 leiPC Garage 425 lei✓ Cel mai mic prețITGalaxy 395 leievoMAG 400 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM850e (850W, 80+ Gold)850 WeMAG 723 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 650 leievoMAG 690 lei compară pe Compari.ro 650 lei
Carcasă Lian Li LANCOOL 216Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 392 mmeMAG 575 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 572 leiITGalaxy 668 lei compară pe Compari.ro 575 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru gaming, la 13.000 lei, am ales AMD Ryzen 7 7800X3D cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB. Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR.

Din total, placa video ia 35% din buget, procesorul 13%, memoria și stocarea 33%. Procesorul e pe platforma AM5, pe care AMD promite procesoare noi și în anii următori, deci poți face upgrade fără să schimbi placa de bază.

32 GB de memorie ajung pentru aproape orice joc și pentru editare. Sursa de 750 W acoperă consumul maxim estimat de 541 W, cu rezervă.

Rămân 35 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru AMD Ryzen 7 7800X3D cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High512441267
ValorantHigh722685514
FortniteHigh19314977
League of LegendsHigh417411370
Dota 2High269260209
Apex LegendsHigh245210126
Call of Duty: WarzoneHigh19115686
Delta ForceHigh18815785
PUBG: BattlegroundsHigh220194120
Marvel RivalsHigh18716291
Overwatch 2High347299181
Rainbow Six Siege XHigh375353250
The FinalsHigh21217695
ARC RaidersHigh17414175
RustHigh12611371
Escape from TarkovHigh1099760
GTA V EnhancedHigh17415086
Cyberpunk 2077High14911959
Battlefield 6High16813471
Black Myth: WukongHigh12810250
Red Dead Redemption 2High14311158
Alan Wake 2High1158440
Hogwarts LegacyHigh11910257
Assassin's Creed ShadowsHigh1058241
Marvel's Spider-Man 2High12410457
Ghost of TsushimaHigh14611459
Kingdom Come: Deliverance IIHigh1219448
DOOM: The Dark AgesHigh14811661
Clair Obscur: Expedition 33High1158440
Monster Hunter WildsHigh947640
Elden RingHigh606060
Baldur's Gate 3High13812170
StarfieldHigh1038344
The Witcher 3High14712975
Forza Horizon 5High176163110
Diablo IVHigh220194120
Path of Exile 2High15413887
Helldivers 2High12211066
MinecraftDistanță 16379372315
RobloxGrafică 10270265222
EA SPORTS FC 26Ultra250222137
Euro Truck Simulator 2High180173130

Consum, sursă și curent

Consum maxim
~541 W
Sursă
750 Wminim 750 W ✓
Curent pe lună
~72 lei3 ore joc + 3 ore altele / zi
Bottleneck 1440p
NuFără bottleneck

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Cu 2.000 lei în plus, configurația de 15.000 lei trece la procesorul Ryzen 7 9800X3D.

Întrebări frecvente

Ce jocuri merg pe un PC de 13.000 lei?

Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR. Cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB și AMD Ryzen 7 7800X3D, jocurile populare (CS2, Fortnite, Valorant, GTA V) merg fluent la setările potrivite rezoluției de mai sus.

Câte FPS face un PC de 13.000 lei?

Estimăm aproximativ 512 FPS în Counter-Strike 2, 193 FPS în Fortnite și 149 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p, setări High (119 FPS în Cyberpunk la 1440p). Tabelul de pe pagină are toate jocurile și rezoluțiile.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 29 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG, PC Garage, evoMAG, ITGalaxy, Vexio, PCMadd, CITGrup, Dwyn și Techstar.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, radiator răcire cu lichid, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.