ConfigurațiePC.ro

Ryzen 7 9800X3D vs Core i7-14700KF: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 7 9800X3D vs Core i7-14700KF în octombrie 2026: Ryzen 7 9800X3D e cu ~22% mai rapid în jocuri, dar Core i7-14700KF are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 550 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 7 9800X3D e cu ~22% mai rapid în jocuri. Core i7-14700KF costă cu 550 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 9800X3D dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i7-14700KF, cu ~30% mai mult.

Mai rapid în jocuri

Ryzen 7 9800X3D

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~2.350 lei

Raport preț/performanță mai bun · Mai bun la editare

Core i7-14700KF

20 nuclee, socket LGA1700, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.800 lei

Specificații și performanță

Ryzen 7 9800X3DCore i7-14700KF
Preț (de la)2.350 lei1.800 lei
Nuclee820
SocketAM5LGA1700
Memorie RAMDDR5DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)100%82%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)67%88%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri23,5 lei22,0 lei
Consum maxim162 W253 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratădanu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 7 9800X3D · 1080p~159~204~220
Core i7-14700KF · 1080p~150~181~190
Ryzen 7 9800X3D · 1440p~124~172~193
Core i7-14700KF · 1440p~120~159~174

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 7 9800X3DCore i7-14700KF
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBține pasullimitează placa (87% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 7 9800X3D 1080pCore i7-14700KF 1080pRyzen 7 9800X3D 1440pCore i7-14700KF 1440p
Counter-Strike 2507455413391
Valorant749643684609
Fortnite181171134132
League of Legends445371432366
Dota 2284240267232
Apex Legends242218196186
Call of Duty: Warzone186170143138
Delta Force186167146139
PUBG: Battlegrounds221196184172
Marvel Rivals189166153144
Overwatch 2344308280265
Rainbow Six Siege X394334355315
The Finals208188163156
ARC Raiders169155130126
Rust127113108101
Escape from Tarkov108979286
GTA V Enhanced172154140133
Cyberpunk 2077144133109106
Battlefield 6161150122119
Black Myth: Wukong1241139390
Red Dead Redemption 213612710199
Alan Wake 21061027675
Hogwarts Legacy1191059791
Assassin's Creed Shadows100947573
Marvel's Spider-Man 21231109792
Ghost of Tsushima138130103101
Kingdom Come: Deliverance II1141088483
DOOM: The Dark Ages141132105103
Clair Obscur: Expedition 331061027675
Monster Hunter Wilds91847067
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3140123116108
Starfield99917674
The Witcher 3150130124115
Forza Horizon 5183157160145
Diablo IV221196184172
Path of Exile 2157137132122
Helldivers 212610910798
Minecraft403338388331
Roblox287241276236
EA SPORTS FC 26249222210197
Euro Truck Simulator 2190160177154

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (AM5 la Ryzen 7 9800X3D, LGA1700 la Core i7-14700KF), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR5 la Ryzen 7 9800X3D, DDR4 sau DDR5 (după placa de bază) la Core i7-14700KF. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

În configurații complete

Ryzen 7 9800X3D: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 14.830 lei.

Deschide în configurator

Core i7-14700KF: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 19.974 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 7 9800X3D sau Core i7-14700KF?

Ryzen 7 9800X3D e cu ~22% mai rapid în jocuri. Core i7-14700KF costă cu 550 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 9800X3D dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i7-14700KF, cu ~30% mai mult.

Cât diferă Ryzen 7 9800X3D și Core i7-14700KF în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~204 FPS cu Ryzen 7 9800X3D față de ~181 FPS cu Core i7-14700KF; la 1440p: ~172 față de ~159 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 7 9800X3D pe placa de bază pentru Core i7-14700KF?

Nu: Ryzen 7 9800X3D are socket AM5, iar Core i7-14700KF socket LGA1700. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.