ConfigurațiePC.ro

Core Ultra 7 265KF vs Ryzen 7 9700X: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Core Ultra 7 265KF vs Ryzen 7 9700X în octombrie 2026: Ryzen 7 9700X e la fel de rapid în jocuri și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 7 9700X e la egalitate în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026. La editare video și randare câștigă Core Ultra 7 265KF, cu ~44% mai mult.

Mai bun la editare

Core Ultra 7 265KF

20 nuclee, socket LGA1851, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.675 lei

Mai rapid în jocuri · Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 7 9700X

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.440 lei

Specificații și performanță

Core Ultra 7 265KFRyzen 7 9700X
Preț (de la)1.675 lei1.440 lei
Nuclee208
SocketLGA1851AM5
Memorie RAMDDR5DDR5
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)80%81%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)92%64%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri20,9 lei17,8 lei
Consum maxim250 W88 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratănuda

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Core Ultra 7 265KF · 1080p~149~178~186
Ryzen 7 9700X · 1080p~149~179~188
Core Ultra 7 265KF · 1440p~119~157~171
Ryzen 7 9700X · 1440p~120~158~172

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoCore Ultra 7 265KFRyzen 7 9700X
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (86% folosită)limitează placa (87% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocCore Ultra 7 265KF 1080pRyzen 7 9700X 1080pCore Ultra 7 265KF 1440pRyzen 7 9700X 1440p
Counter-Strike 2448452388390
Valorant630636599604
Fortnite170170132132
League of Legends363367358362
Dota 2234237227229
Apex Legends215217185186
Call of Duty: Warzone167169137138
Delta Force165166138139
PUBG: Battlegrounds192194170171
Marvel Rivals163165142143
Overwatch 2303306263264
Rainbow Six Siege X327330309312
The Finals185187155156
ARC Raiders153154125125
Rust111112100100
Escape from Tarkov95968585
GTA V Enhanced152153132132
Cyberpunk 2077131132105106
Battlefield 6148149119119
Black Myth: Wukong1121139090
Red Dead Redemption 21251269898
Alan Wake 21011027575
Hogwarts Legacy1041059090
Assassin's Creed Shadows93937373
Marvel's Spider-Man 21081099192
Ghost of Tsushima129129101101
Kingdom Come: Deliverance II1071078383
DOOM: The Dark Ages130131103103
Clair Obscur: Expedition 331011027575
Monster Hunter Wilds82836767
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3120121107107
Starfield90917374
The Witcher 3128129114114
Forza Horizon 5154155143144
Diablo IV192194170171
Path of Exile 2135136121122
Helldivers 21071089797
Minecraft330334324328
Roblox235238231233
EA SPORTS FC 26218220195196
Euro Truck Simulator 2157158151153

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (LGA1851 la Core Ultra 7 265KF, AM5 la Ryzen 7 9700X), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR5 la Core Ultra 7 265KF, DDR5 la Ryzen 7 9700X. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

În configurații complete

Ryzen 7 9700X: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 11.939 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Core Ultra 7 265KF sau Ryzen 7 9700X?

Ryzen 7 9700X e la egalitate în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026. La editare video și randare câștigă Core Ultra 7 265KF, cu ~44% mai mult.

Cât diferă Core Ultra 7 265KF și Ryzen 7 9700X în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~178 FPS cu Core Ultra 7 265KF față de ~179 FPS cu Ryzen 7 9700X; la 1440p: ~157 față de ~158 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Core Ultra 7 265KF pe placa de bază pentru Ryzen 7 9700X?

Nu: Core Ultra 7 265KF are socket LGA1851, iar Ryzen 7 9700X socket AM5. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.