ConfigurațiePC.ro

Ryzen 7 7800X3D vs Ryzen 7 9800X3D: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 7 7800X3D vs Ryzen 7 9800X3D în octombrie 2026: Ryzen 7 9800X3D e cu ~9% mai rapid în jocuri, dar Ryzen 7 7800X3D are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 690 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 7 9800X3D e cu ~9% mai rapid în jocuri. Ryzen 7 7800X3D costă cu 690 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 9800X3D dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Ryzen 7 9800X3D, cu ~13% mai mult.

Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 7 7800X3D

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.660 lei

Mai rapid în jocuri

Ryzen 7 9800X3D

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~2.350 lei

Specificații și performanță

Ryzen 7 7800X3DRyzen 7 9800X3D
Preț (de la)1.660 lei2.350 lei
Nuclee88
SocketAM5AM5
Memorie RAMDDR5DDR5
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)92%100%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)59%67%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri18,0 lei23,5 lei
Consum maxim162 W162 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratădada

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 7 7800X3D · 1080p~156~195~208
Ryzen 7 9800X3D · 1080p~159~204~220
Ryzen 7 7800X3D · 1440p~123~167~186
Ryzen 7 9800X3D · 1440p~124~172~193

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 7 7800X3DRyzen 7 9800X3D
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBține pasulține pasul

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 7 7800X3D 1080pRyzen 7 9800X3D 1080pRyzen 7 7800X3D 1440pRyzen 7 9800X3D 1440p
Counter-Strike 2487507405413
Valorant705749655684
Fortnite177181134134
League of Legends413445404432
Dota 2265284252267
Apex Legends233242192196
Call of Duty: Warzone180186142143
Delta Force178186143146
PUBG: Battlegrounds211221179184
Marvel Rivals180189150153
Overwatch 2330344275280
Rainbow Six Siege X369394339355
The Finals201208161163
ARC Raiders163169128130
Rust121127105108
Escape from Tarkov1041088992
GTA V Enhanced165172138140
Cyberpunk 2077140144108109
Battlefield 6157161121122
Black Myth: Wukong1201249293
Red Dead Redemption 2132136100101
Alan Wake 21051067576
Hogwarts Legacy1141199597
Assassin's Creed Shadows981007475
Marvel's Spider-Man 21181239597
Ghost of Tsushima135138103103
Kingdom Come: Deliverance II1111148484
DOOM: The Dark Ages137141105105
Clair Obscur: Expedition 331051067576
Monster Hunter Wilds88916970
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3133140113116
Starfield96997576
The Witcher 3142150120124
Forza Horizon 5172183154160
Diablo IV211221179184
Path of Exile 2149157128132
Helldivers 2119126104107
Minecraft375403364388
Roblox267287259276
EA SPORTS FC 26238249205210
Euro Truck Simulator 2177190168177

Platformă și upgrade

Ambele folosesc socketul AM5 (DDR5), deci poți schimba unul cu altul pe aceeași placă de bază, fără alte costuri de platformă.

În configurații complete

Ryzen 7 7800X3D: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 19.935 lei.

Deschide în configurator

Ryzen 7 9800X3D: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 14.830 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 7 7800X3D sau Ryzen 7 9800X3D?

Ryzen 7 9800X3D e cu ~9% mai rapid în jocuri. Ryzen 7 7800X3D costă cu 690 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 9800X3D dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Ryzen 7 9800X3D, cu ~13% mai mult.

Cât diferă Ryzen 7 7800X3D și Ryzen 7 9800X3D în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~195 FPS cu Ryzen 7 7800X3D față de ~204 FPS cu Ryzen 7 9800X3D; la 1440p: ~167 față de ~172 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 7 7800X3D pe placa de bază pentru Ryzen 7 9800X3D?

Da, au același socket (AM5). Verifică doar versiunea de BIOS a plăcii, în special la procesoare noi.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.