ConfigurațiePC.ro

Ryzen 7 7700 vs Ryzen 7 9700X: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 7 7700 vs Ryzen 7 9700X în octombrie 2026: Ryzen 7 9700X e cu ~8% mai rapid în jocuri, dar Ryzen 7 7700 are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 463 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 7 9700X e cu ~8% mai rapid în jocuri. Ryzen 7 7700 costă cu 463 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 9700X dacă vrei FPS-uri în plus.

Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 7 7700

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~977 lei

Mai rapid în jocuri

Ryzen 7 9700X

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.440 lei

Specificații și performanță

Ryzen 7 7700Ryzen 7 9700X
Preț (de la)977 lei1.440 lei
Nuclee88
SocketAM5AM5
Memorie RAMDDR5DDR5
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)75%81%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)61%64%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri13,0 lei17,8 lei
Consum maxim88 W88 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratădada

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 7 7700 · 1080p~144~170~176
Ryzen 7 9700X · 1080p~149~179~188
Ryzen 7 7700 · 1440p~118~152~164
Ryzen 7 9700X · 1440p~120~158~172

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 7 7700Ryzen 7 9700X
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (83% folosită)limitează placa (87% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 7 7700 1080pRyzen 7 9700X 1080pRyzen 7 7700 1440pRyzen 7 9700X 1440p
Counter-Strike 2428452378390
Valorant595636572604
Fortnite165170130132
League of Legends341367338362
Dota 2221237215229
Apex Legends206217180186
Call of Duty: Warzone161169135138
Delta Force158166135139
PUBG: Battlegrounds183194165171
Marvel Rivals155165138143
Overwatch 2290306256264
Rainbow Six Siege X308330295312
The Finals178187152156
ARC Raiders147154123125
Rust10511296100
Escape from Tarkov91968285
GTA V Enhanced145153128132
Cyberpunk 2077126132104106
Battlefield 6143149117119
Black Myth: Wukong1071138890
Red Dead Redemption 21211269798
Alan Wake 2991027475
Hogwarts Legacy991058790
Assassin's Creed Shadows90937273
Marvel's Spider-Man 21041098992
Ghost of Tsushima125129100101
Kingdom Come: Deliverance II1041078283
DOOM: The Dark Ages126131101103
Clair Obscur: Expedition 33991027475
Monster Hunter Wilds79836667
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3114121103107
Starfield87917274
The Witcher 3122129110114
Forza Horizon 5145155137144
Diablo IV183194165171
Path of Exile 2128136117122
Helldivers 21011089397
Minecraft311334306328
Roblox222238218233
EA SPORTS FC 26209220189196
Euro Truck Simulator 2147158143153

Platformă și upgrade

Ambele folosesc socketul AM5 (DDR5), deci poți schimba unul cu altul pe aceeași placă de bază, fără alte costuri de platformă.

În configurații complete

Ryzen 7 9700X: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 11.939 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 7 7700 sau Ryzen 7 9700X?

Ryzen 7 9700X e cu ~8% mai rapid în jocuri. Ryzen 7 7700 costă cu 463 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 9700X dacă vrei FPS-uri în plus.

Cât diferă Ryzen 7 7700 și Ryzen 7 9700X în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~170 FPS cu Ryzen 7 7700 față de ~179 FPS cu Ryzen 7 9700X; la 1440p: ~152 față de ~158 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 7 7700 pe placa de bază pentru Ryzen 7 9700X?

Da, au același socket (AM5). Verifică doar versiunea de BIOS a plăcii, în special la procesoare noi.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.