ConfigurațiePC.ro

Ryzen 5 7600 vs Ryzen 5 5600: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 5 7600 vs Ryzen 5 5600 în octombrie 2026: Ryzen 5 7600 e cu ~29% mai rapid în jocuri, dar Ryzen 5 5600 are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 320 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 5 7600 e cu ~29% mai rapid în jocuri. Ryzen 5 5600 costă cu 320 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 5 7600 dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Ryzen 5 7600, cu ~27% mai mult.

Mai rapid în jocuri

Ryzen 5 7600

6 nuclee, socket AM5, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.045 lei

Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 5 5600

6 nuclee, socket AM4, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~725 lei

Specificații și performanță

Ryzen 5 7600Ryzen 5 5600
Preț (de la)1.045 lei725 lei
Nuclee66
SocketAM5AM4
Memorie RAMDDR5DDR4
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)72%56%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)48%38%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri14,5 lei12,9 lei
Consum maxim88 W65 W
Cooler în cutiedada
Grafică integratădanu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 5 7600 · 1080p~142~165~170
Ryzen 5 5600 · 1080p~123~134~136
Ryzen 5 7600 · 1440p~116~149~159
Ryzen 5 5600 · 1440p~106~126~131

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 5 7600Ryzen 5 5600
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasullimitează placa (77% folosită)
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (80% folosită)limitează placa (64% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 5 7600 1080pRyzen 5 5600 1080pRyzen 5 7600 1440pRyzen 5 5600 1440p
Counter-Strike 2416337371319
Valorant574454554448
Fortnite162139129120
League of Legends328257325256
Dota 2213167208166
Apex Legends200163177153
Call of Duty: Warzone157129133118
Delta Force153125133116
PUBG: Battlegrounds177143161136
Marvel Rivals150121135115
Overwatch 2282229251216
Rainbow Six Siege X297234285230
The Finals173141149131
ARC Raiders143118121108
Rust102829479
Escape from Tarkov88718168
GTA V Enhanced141114126108
Cyberpunk 207712310210292
Battlefield 6140117116105
Black Myth: Wukong105868778
Red Dead Redemption 21191009688
Alan Wake 297857470
Hogwarts Legacy96778673
Assassin's Creed Shadows88747165
Marvel's Spider-Man 2100828876
Ghost of Tsushima1221049991
Kingdom Come: Deliverance II102888176
DOOM: The Dark Ages12410510192
Clair Obscur: Expedition 3397857470
Monster Hunter Wilds77646558
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 31108810185
Starfield84707163
The Witcher 31179410790
Forza Horizon 5140111133108
Diablo IV177143161136
Path of Exile 21249911495
Helldivers 298779175
Minecraft299234295233
Roblox213167211166
EA SPORTS FC 26202164185157
Euro Truck Simulator 2142111138110

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (AM5 la Ryzen 5 7600, AM4 la Ryzen 5 5600), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR5 la Ryzen 5 7600, DDR4 la Ryzen 5 5600. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

În configurații complete

Ryzen 5 5600: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 7.985 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 5 7600 sau Ryzen 5 5600?

Ryzen 5 7600 e cu ~29% mai rapid în jocuri. Ryzen 5 5600 costă cu 320 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 5 7600 dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Ryzen 5 7600, cu ~27% mai mult.

Cât diferă Ryzen 5 7600 și Ryzen 5 5600 în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~165 FPS cu Ryzen 5 7600 față de ~134 FPS cu Ryzen 5 5600; la 1440p: ~149 față de ~126 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 5 7600 pe placa de bază pentru Ryzen 5 5600?

Nu: Ryzen 5 7600 are socket AM5, iar Ryzen 5 5600 socket AM4. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.