ConfigurațiePC.ro

Ryzen 5 9600X vs Core i5-14600KF: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 5 9600X vs Core i5-14600KF în octombrie 2026: Ryzen 5 9600X e la fel de rapid în jocuri și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 5 9600X e la egalitate în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026. La editare video și randare câștigă Core i5-14600KF, cu ~35% mai mult.

Mai rapid în jocuri · Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 5 9600X

6 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.021 lei

Mai bun la editare

Core i5-14600KF

14 nuclee, socket LGA1700, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.371 lei

Specificații și performanță

Ryzen 5 9600XCore i5-14600KF
Preț (de la)1.021 lei1.371 lei
Nuclee614
SocketAM5LGA1700
Memorie RAMDDR5DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)78%78%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)53%72%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri13,1 lei17,6 lei
Consum maxim88 W181 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratădanu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 5 9600X · 1080p~147~175~182
Core i5-14600KF · 1080p~147~175~182
Ryzen 5 9600X · 1440p~119~155~168
Core i5-14600KF · 1440p~119~155~168

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 5 9600XCore i5-14600KF
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (85% folosită)limitează placa (85% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 5 9600X 1080pCore i5-14600KF 1080pRyzen 5 9600X 1440pCore i5-14600KF 1440p
Counter-Strike 2440440384384
Valorant616616589589
Fortnite168168131131
League of Legends354354350350
Dota 2229229223223
Apex Legends211211183183
Call of Duty: Warzone165165136136
Delta Force162162137137
PUBG: Battlegrounds189189168168
Marvel Rivals160160141141
Overwatch 2298298260260
Rainbow Six Siege X319319303303
The Finals182182154154
ARC Raiders150150124124
Rust1091099898
Escape from Tarkov93938484
GTA V Enhanced149149130130
Cyberpunk 2077129129105105
Battlefield 6146146118118
Black Myth: Wukong1101108989
Red Dead Redemption 21241249898
Alan Wake 21001007474
Hogwarts Legacy1021028989
Assassin's Creed Shadows92927272
Marvel's Spider-Man 21061069191
Ghost of Tsushima127127100100
Kingdom Come: Deliverance II1061068282
DOOM: The Dark Ages129129102102
Clair Obscur: Expedition 331001007474
Monster Hunter Wilds81816767
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3118118105105
Starfield89897373
The Witcher 3125125112112
Forza Horizon 5150150140140
Diablo IV189189168168
Path of Exile 2132132119119
Helldivers 21051059595
Minecraft322322317317
Roblox230230226226
EA SPORTS FC 26215215193193
Euro Truck Simulator 2153153148148

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (AM5 la Ryzen 5 9600X, LGA1700 la Core i5-14600KF), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR5 la Ryzen 5 9600X, DDR4 sau DDR5 (după placa de bază) la Core i5-14600KF. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

În configurații complete

Core i5-14600KF: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 10.000 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 5 9600X sau Core i5-14600KF?

Ryzen 5 9600X e la egalitate în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026. La editare video și randare câștigă Core i5-14600KF, cu ~35% mai mult.

Cât diferă Ryzen 5 9600X și Core i5-14600KF în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~175 FPS cu Ryzen 5 9600X față de ~175 FPS cu Core i5-14600KF; la 1440p: ~155 față de ~155 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 5 9600X pe placa de bază pentru Core i5-14600KF?

Nu: Ryzen 5 9600X are socket AM5, iar Core i5-14600KF socket LGA1700. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.