ConfigurațiePC.ro

Ryzen 7 9800X3D vs Ryzen 9 9950X3D: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 7 9800X3D vs Ryzen 9 9950X3D în octombrie 2026: Ryzen 7 9800X3D e la fel de rapid în jocuri și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 7 9800X3D e la egalitate în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026. La editare video și randare câștigă Ryzen 9 9950X3D, cu ~49% mai mult.

Mai rapid în jocuri · Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 7 9800X3D

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~2.350 lei

Mai bun la editare

Ryzen 9 9950X3D

16 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~3.400 lei

Specificații și performanță

Ryzen 7 9800X3DRyzen 9 9950X3D
Preț (de la)2.350 lei3.400 lei
Nuclee816
SocketAM5AM5
Memorie RAMDDR5DDR5
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)100%99%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)67%100%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri23,5 lei34,3 lei
Consum maxim162 W230 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratădada

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 7 9800X3D · 1080p~159~204~220
Ryzen 9 9950X3D · 1080p~159~203~219
Ryzen 7 9800X3D · 1440p~124~172~193
Ryzen 9 9950X3D · 1440p~124~172~193

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 7 9800X3DRyzen 9 9950X3D
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBține pasulține pasul

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 7 9800X3D 1080pRyzen 9 9950X3D 1080pRyzen 7 9800X3D 1440pRyzen 9 9950X3D 1440p
Counter-Strike 2507505413412
Valorant749744684681
Fortnite181180134134
League of Legends445441432428
Dota 2284282267265
Apex Legends242241196195
Call of Duty: Warzone186185143143
Delta Force186185146145
PUBG: Battlegrounds221220184183
Marvel Rivals189188153153
Overwatch 2344342280279
Rainbow Six Siege X394391355353
The Finals208208163163
ARC Raiders169168130130
Rust127126108108
Escape from Tarkov1081089291
GTA V Enhanced172171140140
Cyberpunk 2077144144109109
Battlefield 6161161122122
Black Myth: Wukong1241249393
Red Dead Redemption 2136135101101
Alan Wake 21061067676
Hogwarts Legacy1191199796
Assassin's Creed Shadows1001007575
Marvel's Spider-Man 21231229797
Ghost of Tsushima138138103103
Kingdom Come: Deliverance II1141138484
DOOM: The Dark Ages141140105105
Clair Obscur: Expedition 331061067676
Monster Hunter Wilds91917070
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3140140116116
Starfield99997676
The Witcher 3150149124123
Forza Horizon 5183182160160
Diablo IV221220184183
Path of Exile 2157156132131
Helldivers 2126126107107
Minecraft403400388385
Roblox287285276274
EA SPORTS FC 26249248210209
Euro Truck Simulator 2190189177176

Platformă și upgrade

Ambele folosesc socketul AM5 (DDR5), deci poți schimba unul cu altul pe aceeași placă de bază, fără alte costuri de platformă.

În configurații complete

Ryzen 7 9800X3D: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 14.830 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 7 9800X3D sau Ryzen 9 9950X3D?

Ryzen 7 9800X3D e la egalitate în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026. La editare video și randare câștigă Ryzen 9 9950X3D, cu ~49% mai mult.

Cât diferă Ryzen 7 9800X3D și Ryzen 9 9950X3D în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~204 FPS cu Ryzen 7 9800X3D față de ~203 FPS cu Ryzen 9 9950X3D; la 1440p: ~172 față de ~172 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 7 9800X3D pe placa de bază pentru Ryzen 9 9950X3D?

Da, au același socket (AM5). Verifică doar versiunea de BIOS a plăcii, în special la procesoare noi.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.