ConfigurațiePC.ro

Core i5-14600KF vs Ryzen 7 7800X3D: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Core i5-14600KF vs Ryzen 7 7800X3D în octombrie 2026: Ryzen 7 7800X3D e cu ~18% mai rapid în jocuri, dar Core i5-14600KF are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 289 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 7 7800X3D e cu ~18% mai rapid în jocuri. Core i5-14600KF costă cu 289 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 7800X3D dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i5-14600KF, cu ~21% mai mult.

Raport preț/performanță mai bun · Mai bun la editare

Core i5-14600KF

14 nuclee, socket LGA1700, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.371 lei

Mai rapid în jocuri

Ryzen 7 7800X3D

8 nuclee, socket AM5, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.660 lei

Specificații și performanță

Core i5-14600KFRyzen 7 7800X3D
Preț (de la)1.371 lei1.660 lei
Nuclee148
SocketLGA1700AM5
Memorie RAMDDR4 sau DDR5 (după placa de bază)DDR5
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)78%92%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)72%59%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri17,6 lei18,0 lei
Consum maxim181 W162 W
Cooler în cutienu, ia unul separatnu, ia unul separat
Grafică integratănuda

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Core i5-14600KF · 1080p~147~175~182
Ryzen 7 7800X3D · 1080p~156~195~208
Core i5-14600KF · 1440p~119~155~168
Ryzen 7 7800X3D · 1440p~123~167~186

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoCore i5-14600KFRyzen 7 7800X3D
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBține pasulține pasul
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (85% folosită)ține pasul

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocCore i5-14600KF 1080pRyzen 7 7800X3D 1080pCore i5-14600KF 1440pRyzen 7 7800X3D 1440p
Counter-Strike 2440487384405
Valorant616705589655
Fortnite168177131134
League of Legends354413350404
Dota 2229265223252
Apex Legends211233183192
Call of Duty: Warzone165180136142
Delta Force162178137143
PUBG: Battlegrounds189211168179
Marvel Rivals160180141150
Overwatch 2298330260275
Rainbow Six Siege X319369303339
The Finals182201154161
ARC Raiders150163124128
Rust10912198105
Escape from Tarkov931048489
GTA V Enhanced149165130138
Cyberpunk 2077129140105108
Battlefield 6146157118121
Black Myth: Wukong1101208992
Red Dead Redemption 212413298100
Alan Wake 21001057475
Hogwarts Legacy1021148995
Assassin's Creed Shadows92987274
Marvel's Spider-Man 21061189195
Ghost of Tsushima127135100103
Kingdom Come: Deliverance II1061118284
DOOM: The Dark Ages129137102105
Clair Obscur: Expedition 331001057475
Monster Hunter Wilds81886769
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 3118133105113
Starfield89967375
The Witcher 3125142112120
Forza Horizon 5150172140154
Diablo IV189211168179
Path of Exile 2132149119128
Helldivers 210511995104
Minecraft322375317364
Roblox230267226259
EA SPORTS FC 26215238193205
Euro Truck Simulator 2153177148168

Platformă și upgrade

Au socketuri diferite (LGA1700 la Core i5-14600KF, AM5 la Ryzen 7 7800X3D), deci nu merg pe aceeași placă de bază. Memoria diferă și ea: DDR4 sau DDR5 (după placa de bază) la Core i5-14600KF, DDR5 la Ryzen 7 7800X3D. Compară prețul întregii platforme (procesor, placă de bază, memorie), nu doar al procesorului.

În configurații complete

Core i5-14600KF: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 10.000 lei.

Deschide în configurator

Ryzen 7 7800X3D: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 19.935 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Core i5-14600KF sau Ryzen 7 7800X3D?

Ryzen 7 7800X3D e cu ~18% mai rapid în jocuri. Core i5-14600KF costă cu 289 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 7800X3D dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Core i5-14600KF, cu ~21% mai mult.

Cât diferă Core i5-14600KF și Ryzen 7 7800X3D în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~175 FPS cu Core i5-14600KF față de ~195 FPS cu Ryzen 7 7800X3D; la 1440p: ~155 față de ~167 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Core i5-14600KF pe placa de bază pentru Ryzen 7 7800X3D?

Nu: Core i5-14600KF are socket LGA1700, iar Ryzen 7 7800X3D socket AM5. Trebuie placă de bază și, uneori, memorie diferită.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.