ConfigurațiePC.ro

Ryzen 7 5700X vs Ryzen 5 5600: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Ryzen 7 5700X vs Ryzen 5 5600 în octombrie 2026: Ryzen 7 5700X e cu ~7% mai rapid în jocuri, dar Ryzen 5 5600 are raportul preț/performanță mai bun și costă cu 155 lei mai puțin. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Ryzen 7 5700X e cu ~7% mai rapid în jocuri. Ryzen 5 5600 costă cu 155 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 5700X dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Ryzen 7 5700X, cu ~29% mai mult. Ryzen 5 5600 vine cu cooler în cutie, iar Ryzen 7 5700X cere un cooler separat, cam 100–250 lei în plus.

Mai rapid în jocuri

Ryzen 7 5700X

8 nuclee, socket AM4, fără cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~880 lei

Raport preț/performanță mai bun

Ryzen 5 5600

6 nuclee, socket AM4, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~725 lei

Specificații și performanță

Ryzen 7 5700XRyzen 5 5600
Preț (de la)880 lei725 lei
Nuclee86
SocketAM4AM4
Memorie RAMDDR4DDR4
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)60%56%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)49%38%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri14,7 lei12,9 lei
Consum maxim76 W65 W
Cooler în cutienu, ia unul separatda
Grafică integratănunu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Ryzen 7 5700X · 1080p~128~142~145
Ryzen 5 5600 · 1080p~123~134~136
Ryzen 7 5700X · 1440p~109~133~139
Ryzen 5 5600 · 1440p~106~126~131

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoRyzen 7 5700XRyzen 5 5600
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBlimitează placa (81% folosită)limitează placa (77% folosită)
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (69% folosită)limitează placa (64% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocRyzen 7 5700X 1080pRyzen 5 5600 1080pRyzen 7 5700X 1440pRyzen 5 5600 1440p
Counter-Strike 2358337334319
Valorant485454476448
Fortnite146139123120
League of Legends275257273256
Dota 2179167177166
Apex Legends173163160153
Call of Duty: Warzone137129123118
Delta Force133125121116
PUBG: Battlegrounds152143144136
Marvel Rivals129121121115
Overwatch 2243229227216
Rainbow Six Siege X250234245230
The Finals150141136131
ARC Raiders125118112108
Rust87828379
Escape from Tarkov76717268
GTA V Enhanced121114113108
Cyberpunk 20771081029592
Battlefield 6123117108105
Black Myth: Wukong91868178
Red Dead Redemption 21051009188
Alan Wake 289857170
Hogwarts Legacy82777773
Assassin's Creed Shadows78746765
Marvel's Spider-Man 287828076
Ghost of Tsushima1101049491
Kingdom Come: Deliverance II92887876
DOOM: The Dark Ages1101059592
Clair Obscur: Expedition 3389857170
Monster Hunter Wilds68646058
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 394888985
Starfield74706663
The Witcher 3100949590
Forza Horizon 5118111115108
Diablo IV152143144136
Path of Exile 21069910195
Helldivers 283777975
Minecraft251234249233
Roblox179167178166
EA SPORTS FC 26174164165157
Euro Truck Simulator 2119111118110

Platformă și upgrade

Ambele folosesc socketul AM4 (DDR4), deci poți schimba unul cu altul pe aceeași placă de bază, fără alte costuri de platformă.

În configurații complete

Ryzen 7 5700X: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 5.746 lei.

Deschide în configurator

Ryzen 5 5600: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 7.985 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Ryzen 7 5700X sau Ryzen 5 5600?

Ryzen 7 5700X e cu ~7% mai rapid în jocuri. Ryzen 5 5600 costă cu 155 lei mai puțin și iese mai bine la preț pe performanță: merită dacă bugetul e strâns, iar Ryzen 7 5700X dacă vrei FPS-uri în plus. La editare video și randare câștigă Ryzen 7 5700X, cu ~29% mai mult. Ryzen 5 5600 vine cu cooler în cutie, iar Ryzen 7 5700X cere un cooler separat, cam 100–250 lei în plus.

Cât diferă Ryzen 7 5700X și Ryzen 5 5600 în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~142 FPS cu Ryzen 7 5700X față de ~134 FPS cu Ryzen 5 5600; la 1440p: ~133 față de ~126 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Ryzen 7 5700X pe placa de bază pentru Ryzen 5 5600?

Da, au același socket (AM4). Verifică doar versiunea de BIOS a plăcii, în special la procesoare noi.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.