ConfigurațiePC.ro

Core i5-13400F vs Core i5-14400F: care e mai bun pentru gaming? FPS și preț (octombrie 2026)

Core i5-13400F vs Core i5-14400F în octombrie 2026: Core i5-14400F e cu ~3% mai rapid în jocuri și are și raportul preț/performanță mai bun. FPS cu RTX 5060 8GB, RTX 5070 12GB, RTX 5070 Ti 16GB, platformă, nuclee și prețuri din România.

Pe scurt

Core i5-14400F e cu ~3% mai rapid în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026.

Alternativa

Core i5-13400F

10 nuclee, socket LGA1700, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~1.111 lei

Mai rapid în jocuri · Raport preț/performanță mai bun

Core i5-14400F

10 nuclee, socket LGA1700, cu cooler în cutie. Toate variantele și prețurile

de la ~940 lei

Specificații și performanță

Core i5-13400FCore i5-14400F
Preț (de la)1.111 lei940 lei
Nuclee1010
SocketLGA1700LGA1700
Memorie RAMDDR4 sau DDR5 (după placa de bază)DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)
Performanță în jocuri (cel mai rapid = 100%)66%68%
Performanță în editare și randare (cel mai rapid = 100%)52%53%
Lei pentru 1% din performanța în jocuri16,8 lei13,8 lei
Consum maxim148 W148 W
Cooler în cutiedada
Grafică integratănunu

FPS cu placa video potrivită

FPS-uri medii în 42 de jocuri, setări High. Procesorul cu rezultat mai bun cu mai mult de 3% e marcat. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

Procesor · rezoluțieRTX 5060 8GBRTX 5070 12GBRTX 5070 Ti 16GB
Core i5-13400F · 1080p~136~154~158
Core i5-14400F · 1080p~138~157~162
Core i5-13400F · 1440p~113~141~150
Core i5-14400F · 1440p~114~144~153

Ține pasul cu placa video?

La 1440p, cu fiecare dintre plăcile de mai jos. „Limitează placa” înseamnă că procesorul nu poate pregăti destule cadre și pierzi din FPS-urile plăcii video.

Placă videoCore i5-13400FCore i5-14400F
RTX 5060 8GBține pasulține pasul
RTX 5070 12GBlimitează placa (86% folosită)limitează placa (88% folosită)
RTX 5070 Ti 16GBlimitează placa (75% folosită)limitează placa (77% folosită)

Ai deja o placă video? Vezi exact ce se întâmplă cu perechea ta.

Verifică bottleneck-ul

FPS în fiecare joc, cu RTX 5070 12GB

Setări High. Estimări orientative, cu ±10–15% în joc.

JocCore i5-13400F 1080pCore i5-14400F 1080pCore i5-13400F 1440pCore i5-14400F 1440p
Counter-Strike 2388398354360
Valorant531545517530
Fortnite155157127128
League of Legends302311300308
Dota 2196201193198
Apex Legends187191170172
Call of Duty: Warzone147150129130
Delta Force143147128130
PUBG: Battlegrounds165169153156
Marvel Rivals140144129131
Overwatch 2263269240244
Rainbow Six Siege X273281266272
The Finals162165144146
ARC Raiders135137117118
Rust95978991
Escape from Tarkov82847778
GTA V Enhanced132135120122
Cyberpunk 207711611899100
Battlefield 6132135112114
Black Myth: Wukong981008485
Red Dead Redemption 21131159495
Alan Wake 294957373
Hogwarts Legacy89918283
Assassin's Creed Shadows83856970
Marvel's Spider-Man 294968486
Ghost of Tsushima1171199798
Kingdom Come: Deliverance II97998080
DOOM: The Dark Ages1181209899
Clair Obscur: Expedition 3394957373
Monster Hunter Wilds73756364
Elden Ring60606060
Baldur's Gate 31021059597
Starfield79816970
The Witcher 3109112102104
Forza Horizon 5129133124127
Diablo IV165169153156
Path of Exile 2115118108110
Helldivers 290938587
Minecraft275283273280
Roblox196202194200
EA SPORTS FC 26189193176179
Euro Truck Simulator 2131134128132

Platformă și upgrade

Ambele folosesc socketul LGA1700 (DDR4 sau DDR5 (după placa de bază)), deci poți schimba unul cu altul pe aceeași placă de bază, fără alte costuri de platformă.

În configurații complete

Core i5-14400F: cea mai ieftină configurație de gaming cu el costă 5.984 lei.

Deschide în configurator

Alte comparații

Întrebări frecvente

Care e mai bun, Core i5-13400F sau Core i5-14400F?

Core i5-14400F e cu ~3% mai rapid în jocuri. Fiind și mai ieftin pe unitatea de performanță, e alegerea mai bună în octombrie 2026.

Cât diferă Core i5-13400F și Core i5-14400F în FPS?

Cu RTX 5070 12GB, la 1080p: ~154 FPS cu Core i5-13400F față de ~157 FPS cu Core i5-14400F; la 1440p: ~141 față de ~144 FPS (medii în 42 jocuri, setări High). Diferența se vede mai ales la 1080p; la 1440p și 4K placa video contează mai mult.

Pot pune Core i5-13400F pe placa de bază pentru Core i5-14400F?

Da, au același socket (LGA1700). Verifică doar versiunea de BIOS a plăcii, în special la procesoare noi.

Sunt prețurile actuale?

Prețurile se actualizează săptămânal (ultima dată la 29 octombrie 2026), iar ofertele magazinelor partenere zilnic. Prețul de azi îl vezi în magazin.