ConfigurațiePC.ro

PC gaming 9500 lei: configurație sub 9.500 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru gaming sub 9.500 lei (9500 RON), verificată la compatibilitate: AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Tray, PowerColor Radeon RX 9070 XT Reaper 16GB DDR6 256-bit. Total 9.141 lei, cu prețuri din magazinele din România.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

9.141 leiAMD Ryzen · din bugetul de 9.500 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Tray8 nuclee, socket AM5, până la 162 W, grafică integratăToate prețurile Ryzen 7 7800X3D →eMAG 1.844 leiPC Garage 1.660 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 1.637 lei compară pe Compari.ro 1.660 lei
Placă video PowerColor Radeon RX 9070 XT Reaper 16GB DDR6 256-bit16 GB memorie video, ~304 W, lungime ~305 mmToate prețurile RX 9070 XT →✓ Cel mai mic prețPC Garage 4.016 leievoMAG 5.600 lei compară pe Compari.ro 4.016 lei
Placă de bază GIGABYTE X870 GAMING WIFI6Chipset X870, format ATX, DDR5, Wi-FiPC Garage 1.043 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 1.040 lei compară pe Compari.ro 1.043 lei
Memorie RAM TeamGroup T-Force Vulcan 32GB DDR5 6000MHz CL38 Dual Channel Kit32 GB DDR5, 6000 MHz (un modul)PC Garage 466 lei compară pe Compari.ro 466 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 2TB PCI Express 4.0 x4 M.2 2280 bulk2 TBPC Garage 661 lei compară pe Compari.ro 661 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG 440 leiPC Garage 425 lei✓ Cel mai mic prețITGalaxy 395 leievoMAG 400 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Super Flower Leadex III GL ATX 3.1, 80+ Gold, 850W850 WeMAG 450 leiPC Garage 450 lei✓ Cel mai mic prețevoMAG 446 leiITGalaxy 673 lei compară pe Compari.ro 450 lei
Carcasă Corsair FRAME 4000D RSMiddle Tower, acceptă plăci ATX, Micro ATX, placă video până la 360 mm✓ Cel mai mic prețeMAG 420 leiPC Garage 470 leievoMAG 490 lei compară pe Compari.ro 420 lei

9.442 leiIntel Core · din bugetul de 9.500 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Raptor Lake Refresh, Core i5 14600K 3.5GHz Tray14 nuclee, socket LGA1700, până la 181 W, grafică integratăToate prețurile Core i5-14600K →eMAG 1.563 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 1.200 lei compară pe Compari.ro 1.200 lei
Placă video Gainward GeForce RTX 5080 Phoenix V1 16GB GDDR7 256-bit DLSS 4.016 GB memorie video, ~360 W, lungime ~320 mmToate prețurile RTX 5080 →PC Garage 5.996 lei compară pe Compari.ro 5.996 lei
Placă de bază ASUS PRIME B760M-K DDR4Chipset B760, format mATX, DDR4✓ Cel mai mic prețeMAG 425 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 425 leievoMAG 549 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Memorie RAM Silicon Power XPOWER Zenith 32GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit32 GB DDR4, 3200 MHz (un modul)PC Garage 484 lei compară pe Compari.ro 484 lei
Stocare (SSD) Crucial P3 1TB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280 Tray1 TBPC Garage 223 lei compară pe Compari.ro 223 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG 440 leiPC Garage 425 lei✓ Cel mai mic prețITGalaxy 395 leievoMAG 400 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Thermalright TG-850, 80+ Gold, 850W850 W✓ Cel mai mic prețeMAG 373 lei✓ Cel mai mic prețPC Garage 373 leievoMAG 420 lei compară pe Compari.ro 373 lei
Carcasă DeepCool CH360Mini Tower, acceptă plăci Micro ATX, placă video până la 320 mm✓ Cel mai mic prețeMAG 316 leiPC Garage 384 leievoMAG 418 lei compară pe Compari.ro 316 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru gaming, la 9.500 lei, am ales AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Tray cu PowerColor Radeon RX 9070 XT Reaper 16GB DDR6 256-bit. Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR.

Din total, placa video ia 44% din buget, procesorul 18%, memoria și stocarea 12%. Procesorul e pe platforma AM5, pe care AMD promite procesoare noi și în anii următori, deci poți face upgrade fără să schimbi placa de bază.

32 GB de memorie ajung pentru aproape orice joc și pentru editare. Sursa de 850 W acoperă consumul maxim estimat de 541 W, cu rezervă.

Rămân 359 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Tray cu PowerColor Radeon RX 9070 XT Reaper 16GB DDR6 256-bit, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High521456282
ValorantHigh728696536
FortniteHigh19915681
League of LegendsHigh418413378
Dota 2High270263216
Apex LegendsHigh250217133
Call of Duty: WarzoneHigh19516291
Delta ForceHigh19216390
PUBG: BattlegroundsHigh223199127
Marvel RivalsHigh19016796
Overwatch 2High353309191
Rainbow Six Siege XHigh377359262
The FinalsHigh216183101
ARC RaidersHigh17814779
RustHigh12811775
Escape from TarkovHigh11010063
GTA V EnhancedHigh17715591
Cyberpunk 2077High15312463
Battlefield 6High17314075
Black Myth: WukongHigh13010652
Red Dead Redemption 2High14711661
Alan Wake 2High1198942
Hogwarts LegacyHigh12010661
Assassin's Creed ShadowsHigh1098644
Marvel's Spider-Man 2High12610860
Ghost of TsushimaHigh15112063
Kingdom Come: Deliverance IIHigh1259851
DOOM: The Dark AgesHigh15312264
Clair Obscur: Expedition 33High1198943
Monster Hunter WildsHigh967943
Elden RingHigh606060
Baldur's Gate 3High13912574
StarfieldHigh1058747
The Witcher 3High14813379
Forza Horizon 5High178166115
Diablo IVHigh223199127
Path of Exile 2High15614192
Helldivers 2High12411369
MinecraftDistanță 16381375324
RobloxGrafică 10271267229
EA SPORTS FC 26Ultra254229144
Euro Truck Simulator 2High181175135

Consum, sursă și curent

Consum maxim
~541 W
Sursă
850 Wminim 750 W ✓
Curent pe lună
~72 lei3 ore joc + 3 ore altele / zi
Bottleneck 1440p
NuFără bottleneck

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Cu 500 lei în plus, configurația de 10.000 lei trece la placa video Biostar Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 384-bit, procesorul Ryzen 7 9800X3D 4.7GHz Tray.

Întrebări frecvente

Ce jocuri merg pe un PC de 9.500 lei?

Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR. Cu PowerColor Radeon RX 9070 XT Reaper 16GB DDR6 256-bit și AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Tray, jocurile populare (CS2, Fortnite, Valorant, GTA V) merg fluent la setările potrivite rezoluției de mai sus.

Câte FPS face un PC de 9.500 lei?

Estimăm aproximativ 521 FPS în Counter-Strike 2, 199 FPS în Fortnite și 153 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p, setări High (124 FPS în Cyberpunk la 1440p). Tabelul de pe pagină are toate jocurile și rezoluțiile.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 30 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG, PC Garage, evoMAG, ITGalaxy, Vexio, PCMadd, CITGrup, Dwyn și Techstar.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, radiator răcire cu lichid, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.